BUX 137934.55 -1,12 %
OTP 44310 -1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bukni is lehetett a legális piacon

2008. június 17. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Még egy-két hétig lehet szamócát kapni a boltokban, főleg a későn érő fajtákból és az ország északabbi termőterületeiről, de a szezon javarészt véget ért - mondta lapunknak Lux Róbert, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács gyümölcstermelői főbizottságának elnöke. A hajtatott fóliás és a szabadföldi termesztés számára jobbára kedvező időjárásnak köszönhetően az idén a terméktanács becslése szerint közel nyolcezer tonna szamóca termett - ami lényegesen több, mint a tavalyi termés. Az elmúlt évben ugyanis a hidegebb, esősebb idő miatt a szabadföldi termés jelentős része a földön maradt és megrohadt. A KSH előzetes becslése szerint egyébként 2007-ben a belföldi termés mintegy 4600 tonna volt.
A szervezet által megkérdezett termelők, főleg a nagyobb területen és hatékonyabb technológiával dolgozók, nyereséggel zárhatták a szezont. Főleg azért, mert a fogyasztási szokásokban is minőségi változás állt be: ugyan a magyarok is megveszik a dél-amerikai vagy spanyol primőr epret, de mint az az idén kiderült, az ízletesebb hazaiért hajlandóak valamivel többet is fizetni a piacokon. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint a magyar szamóca az importnál magasabb termelői áron lépett piacra. Ezt azonban sajnos egyes kereskedők kihasználták, ezért az idei eperszezon legnagyobb zavarait épp az ügyeskedők - a megmaradt importárut hazaival keverve vagy szimplán magyar eperként eladók - okozták. A terméktanács szerint épp ezért kellene szigorítani, illetve megerősíteni a termékek nyomonkövethetőségének ellenőrzését. Ez már a csatlakozás óta kötelező a magyar termelőknek is, azonban az illetékes hatóságnak nincs elég kapacitása az ellenőrzéshez.
Ugyancsak javítaná az epertermelők és az értékesítő szervezetek, szövetkezetek pozícióit, ha megváltoztatnák az ágazat pénzügyi ösztönzőit: az őstermelők ugyanis 12 százalékos kompenzációs felárra jogosultak, ha értékesítőszövetkezeteknek adják el termékeiket, a szövetkezetek azonban már az áfakörbe tartoznak. Így aki legálisan üzletel, nyolc százalékot bukik minden ügyleten, noha feketén is eladhatná a termékeket a piacokon - mondja Lux Róbert. Ha ezt sikerülne megoldani, akkor újabb lendületet kaphatna a termőterületek növekedése, sok gazda ugyanis az ágazat munkaerő- és szaktudás-igényessége, illetve az utóbbi évek veszteségei miatt felhagyott a termesztéssel.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet