Miközben az V. kerületi önkormányzat szerint már nem jellemző a belvárosi vendéglátóhelyekre, hogy megkárosítanák a - főleg - külföldi vendégeket, az Egyesült Államok budapesti nagykövetségére változatlanul érkeznek panaszok, legutóbb két hete - mondta lapunknak a nagykövetség munkatársa, aki szerint a mindennap frissülő honlapjukra átlagosan kéthetente érkeznek negatív visszajelzések. Ezekben leginkább olyan esetekről számolnak be, hogy csinos hölgyek leszólítanak külföldi, egyedülálló férfiakat, akiket bárokba csábítanak, majd elveszik a pénzüket, kirívó esetben bántalmazzák is őket. Az ügyben több nagykövetség is konzultál időközönként egymással: az eddigi tapasztalatok szerint más nációkhoz tartozókat is érnek hasonló atrocitások.
Az amerikai nagykövetség honlapján olvasható az a "feketelista", amelyet az amerikai turisták panaszai alapján Washingtonban állítanak össze. Az amerikaiak számára elkerülendő helyek túlnyomó része a turisták legkedveltebb bevásárlóutcájában, a Váci utcában található. A panaszok elsősorban a hiányos ártájékoztatásról, a túlszámlázásról és az udvariatlan kiszolgálásról szólnak.
Figyelemmel kísérjük az amerikai tiltólistát - mondta a Napinak Rónaszéki László, az V. kerület jegyzője. A korábbi visszaélések és a vendégek megkárosításának gyanúja miatt szigorúbb lett a belvárosi vendéglátóhelyek ellenőrzése. Az önkormányzat szerint másfél-két éve volt utoljára eset arra, hogy egy időre bezártak egy belvárosi éjszakai bárt, akkor is pénzmosás gyanúja miatt. Azóta minden csendes, az önkormányzathoz nem érkezett panasz és az ellenőrzések is alátámasztják, hogy nincsenek szabálytalanságok, azaz a nagykövetséghez beérkező jelzések nem megalapozottak - mondta Rónaszéki. Az éjszakai bárok szolgáltatásait leginkább egyedülálló férfiak veszik igénybe, akik nem fordítanak figyelmet az árakra, ezért gyakran előfordul, hogy mellbevágó számukra a végösszeg - tette hozzá a jegyző. Az amúgy is borsos árakat kötelezően fel kell tüntetnie minden vendéglátóegységnek az ital- és étlapon, nem csak a Váci utcában. A belvárosi éttermeket és éjszakai klubokat rendszeresen ellenőrzi az ÁNTSZ és a késői nyitva tartások miatt a rendőrség munkatársai kísérik a hatósági ellenőrzést végzőket.
