BUX 139032.34 1,02 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bádogember-kommandó védi majd a szobrokat

2008. április 13. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Törvénymódosításokkal próbálják meg visszaszorítani a szobrokra, harangokra és egyéb alkotásokra szakosodott színesfémtolvajokat - mondta Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke egy pénteki egyeztetés után. Féléves tárgyalást követően ugyanis mára körvonalazódott, hogyan lehetne visszaszorítani az illegális színesfém-kereskedelmet. Az öt parlamenti párt, a szakhatóságok (Vám- és Pénzügyőrség, több minisztérium) és a kormány elképzelése szerint szigorúbb szabályok alkalmazásával és hatékony, célzott ellenőrzésekkel kell fellépni.
Elsősorban a kereskedelmi törvényt kell módosítani Kondorosi Ferenc kormánybiztos szerint. Meghatároznák például, mit is jelent a fémkereskedelem. Emellett a Vám- és Pénzügyőrség engedélyét is ki kellene kérni ahhoz, hogy valaki ilyen tevékenységet folytasson. Minden engedélyes fémkereskedőnek meghatározott pénzbeli vagy ingatlan formájában kötött biztosítékot is fel kell majd mutatnia. Így a jövedéki adós termékek kereskedelméhez kötődő eljárásokhoz hasonló elemeket alakítanának ki - arról azonban nincs szó, hogy a fémkereskedelem is a jövedéki adó hatálya alá tartozzon.
A tervek szerint a kereskedőknek részletes nyilvántartást kell vezetniük, vagyis a vevőket és az eladókat is lajstromozni kell. A szobrok védelmére külön szabályokat is kidolgoznának: ha egy fémkereskedő egy szobrot átvesz, azt tíz napig tárolnia kellene, és csak ezt követően használhatná fel, olvaszthatná be - hatósági engedély birtokában. A szobrokat azzal is védenék, hogy hosszabb távon minden értékesebb alkotást egyedi azonosító jellel látnának el.
A nyomozást is komolyabban vennék a hatóságok: a VPOP és az ORFK is meghatározta ezzel kapcsolatos feladatait, a kormány pedig Bádogember-kommandó néven állítana fel egy csoportot a színesfémtolvajok ellen. A tervek szerint májusra állhat össze a pontos normaszöveg, amelyet aztán a szakma képviselőivel is megvitatnak. Az új szabályozás legkorábban szeptemberben léphetne hatályba, mert a kereskedelmi törvény módosítását az Európai Bizottsággal is el kell fogadtatni.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet