BUX 139884.70 0,19 %
OTP 45980 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A bérlakásépítés lehet a kitörési pont

2008. április 3. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az építőipari visszaesésből kivezető utat jelenthet a közhasznú bérlakásszektor kiépítése - mondják a Társaság a Lakásépítésért Egyesületnél (TLE). Marácz Zsolt, az egyesület ügyvezetője szerint az osztrák bérlakásmodell adaptálása nemcsak az építőipari visszaesésre kínál megoldást, hanem az uniós átlaghoz képest is nagyon alacsony, 7-8 százalékos bérlakásállományt is növekedési pályára állítaná. Az osztrák állami költségvetés a GDP egy százalékát fordítja a bérlakásépítés támogatására, mára már 800 ezer lakás felett diszponálnak a középosztályt megcélzó közhasznú lakásépítő szervezetek. Az Ausztriában működő rendszer lényege, hogy a szövetkezeti vagy gazdasági társasági formában működő közhasznú lakásépítő szervezetek egyben fejlesztők, beruházók és üzemeltetők, vagyis az általuk felépített lakásokat kezelik is. Az építés költségeit a közhasznú lakásépítő szervezetek irányító és felügyeleti szövetsége ellenőrzi. Piaci alapon, profi kivitelezőkkel építtetnek, a bevételek a lakbérből és az állami támogatásból származnak. A tulajdonosoknak - akik között önkormányzatok, szakszervezetek, bankok és biztosítók is megtalálhatók - legfeljebb 3,5 százalék nyereséget fizethet évente a társaság, a befektetett tőke arányában. Az ennél magasabb nyereséget vissza kell forgatni az építésbe.
Mint azt a TLE ügyvezetője elmondta, számításaik szerint Magyarországon évi 40 milliárd forint állami támogatással és hatszázalékos hitelekkel, 35 éves futamidőt feltételezve 100 ezres bérlakásállományt lehet létrehozni. Európában Albánia, Montenegró és Románia már átvette az osztrák bérlakás-építési modellt.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet