BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is lejtőn az építőipar

2008. március 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Változatlanul csökken az építőipari termelés: mind kiigazítatlan adatok alapján, mind munkanaptényezővel kiigazítva az idén januárban 27,4 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól - adta hírül a KSH. Szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazítva az ágazat teljesítménye 5,9 százalékkal volt alacsonyabb a decemberinél.
Egy év alatt csaknem harmadával esett vissza a legnagyobb alágazat, a szerkezetkész épületek és egyéb építmények építése, az épületgépészeti szerelésé 12,7, a befejező építésé 43,7 százalékkal gyengült. Kiigazítatlan adatok szerint az épületek építésének volumene 6,1, az egyéb építményeké 52 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál. A szerződésállomány 29 százalékkal maradt el a 2007. januáritól, a januárban kötött új szerződések volumene azonban 50 százalékkal emelkedett - egy szerződés, az M6-os autópálya továbbépítésére kötött megállapodás eredményeként. Nem meglepő a visszaesés, az infrastrukturális beruházásoknál ugyanis nincs változás - mondta lapunknak Kemény Péter, az ÉVOSZ alelnöke, a Főber Zrt. vezérigazgatója. A ppp-konstrukcióban megvalósuló M6-os autópálya építésére aláírt több mint 200 milliárdos szerződésen kívül nem jelent meg más sztrádakiírás. Lényegében nem indultak el az uniós forrásokkal támogatott infrastruktúra-fejlesztések, nő az eladatlan lakások száma és az irodapiaci magánbefektetők is kivárnak - mondta Kemény. A műszaki előkészítések, engedélyezések is nagyon elmaradtak, ráadásul az ÖTM az ügyben kezdeményezett intézkedéssorozata még nem érezteti a hatását a közbeszerzéseknél. Magasépítésben gyakorlatilag nincs közbeszerzés, pedig egyedül az állami beruházások húzhatnák ki az építőipart a csávából. A szakember szerint nincs kilátás élénkülésre a harmadik negyedévnél hamarabb.
Az építőipar mélyrepülése már három éve elkezdődött, a statisztikai adatokban azonban ez eddig nem látszott az autópálya-építések miatt - mondta a Napinak az ÉVOSZ másik alelnöke, Nagyiványi András, a VIV Zrt. elnök-vezérigazgatója. Mind a magasépítés, mind a szerelőipar teljesítménye három éve meredeken zuhan, és a trend változása nem várható. Egyelőre nyoma sincs olyan, a szerelőipart mozgásba hozó nagyberuházásoknak, mint például a Honvéd kórház új szárnya vagy az Arena Plaza volt, így továbbra is nagyon kemény időszak elé néz az ágazat - tette hozzá Nagyiványi.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet