BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Adótervek: bonyolult, kockázatos, drága

A jövedelemadó-központú adóváltoztatásnak van a legtöbb értelme - állítják szakértők. A tb-alapú terv iszonyatosan bonyolult és átláthatatlan, a szuperbruttós teherátrendezés pedig korrupciós veszélyeket rejt. Pénz amúgy egyik elképzelésre sincs.

2008. március 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem is lehetne bonyolultabbá tenni a munkabérek rendszerét annál, mint amit a kormány által favorizált differenciált járulékcsökkentés jelent - mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója egy a Magyar Közgazdasági Társaság által rendezett eseményen. A szakember szerint adva van egy olyan rendszer, ahol eleve a minimálbér duplája után kell járulékot fizetni (kivéve, ha a munkáltató igazolja, erre nem képes). Ez a már eleve bonyolult rendszer egészülne ki azzal, hogy minden cég első tíz alkalmazottja után a korábban meghatározott minimumjáruléknak csak a kétharmadát kell megfizetni. A tb-fizetés átszabása ellen szól emellett az is, hogy nem szektorsemleges, torzítja a foglalkoztatási piacot, arról nem is szólva, hogy nagy apparátust igényel a működtetése.
A Kopint-Tárki vezérigazgatója összességében a szuperbruttót tartalmazó adóváltoztatást sem tartja megvalósíthatónak. Egyrészt nehezen elképzelhető, hogy az állami apparátus véghez tudná vinni a temérdek változtatást - persze ha nagyon-nagyon akarják, sikerülhet, de nem valószínű ez a szándék.
Ennél is fontosabb azonban, hogy az alacsony bérek csökkenését kompenzáló átmeneti állami támogatás csak erősítené a függést az államtól, ami komoly korrupciós kockázatot jelent - az elképzelés szerint bruttó 150 ezer forintig jelentős pluszterhet jelentene a rendszer, amit az állam kompenzálhatna átmenetileg a rászorulók számára. A GKI Gazdaságkutató elképzelése szerint az alacsony béreket fizető cégek felét kell majd az államnak valóban támogatnia, a vállalkozások másik fele viszont szerintük csak blöfföl.
Vagyis marad ésszerű keretek között a jövedelemadó-központú terv, ami végre-valahára kitolná oda a felső sávot, ahol annak lennie kell: az átlagbér helyett az csak annak többszörösénél lépne be. Persze ez nagyon sokba kerül, hiszen a jövedelemadó sávjának kitolása és a kulcs csökkentése után a jövedelemadó-bevétel 310 milliárd forinttal esne.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet