BUX 139170.85 -0,23 %
OTP 44950 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyarország helye biztos az első vízummentességi csoportban

Az USA-ban nem befolyásolja negatívan az ország megítélését és a befektetői kedvet a magyar belpolitika - mondta lapunknak adott interjújában Somogyi Ferenc washingtoni magyar nagykövet. Március végén indulhat az egyeztetés a vízummentesség kiterjesztésének következő köréről.

2008. február 6. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

- A magyar-amerikai kapcsolatok legfontosabb kérdése jelenleg a magyar állampolgárok vízummentességének megszerzése, melynek feltételeiről tavaly kongresszusi határozat is született. Hol tart most ez a folyamat?
- Pont a mai napon (az interjú a múlt héten készült - a szerk.) adott át az amerikai fél egy egyetértési nyilatkozattervezetet, ami jelzi, hogy a terveknek megfelelően haladunk. Bár az előző amerikai pénzügyi év végén háromtized százalékkal túlléptük az elutasított vízumkérelmekre vonatkozó tízszázalékos küszöböt, az amerikai álláspont - éppen a mi kezdeményezésünkre - rugalmasabbá vált: ma már tíz százalék alatti vagy ahhoz nagyon közel álló országokról beszélnek, amikor az amerikai vízummentességi program tervezett bővítéséről van szó. Ez jelentős engedmény, ami azt is jelzi, hogy Washingtonban elismerik az e tekintetben nálunk régóta lefelé tartó tendenciát. Ráadásul ha nem az októberrel véget érő pénzügyi, hanem a naptári évet vennénk alapul, minden bizonnyal már ma is teljesítenénk az elvárásokat.
Ugyanakkor nemcsak nekünk, hanem az amerikai félnek is van még feladata a vízummentesség feltételeinek biztosításában. Nem működik még például az USA elhagyásának ellenőrzéséhez szükséges reptéri kiléptetési rendszer, pedig annak 97 százalékos kiépítése alapkövetelmény. Az egyértelmű, hogy a Bush-adminisztráció még hivatali ideje lejárta vagy akár a novemberi elnökválasztás előtt szeretne a vízumügyben kézzelfogható eredményt felmutatni. Ennek kapcsán jó jel, hogy a belbiztonsági minisztérium a témához kapcsolódó beruházásokra megkapta a költségvetésben az erre a célra kért összeget.
Márciusban indulhatnak az egyeztetések
- Az USA Budapestre akkreditált nagykövete a napokban úgy nyilatkozott, hogy akár még az eredetileg tervezett jövő január előtt is biztossá válhat a magyar állampolgárok vízummentessége. Mennyire reális ez a célkitűzés?
- Bízunk ebben, de garanciát adni nem tudok. Egyelőre minden a terveknek megfelelően alakul. Az említett egyetértési nyilatkozat egy kétoldalú megállapodás kerete, amely pontosan rögzíti a felek feladatait. Első lépésben március végén indulhatnak meg ebben az ügyben az egyeztetések. A lényeg az, hogy az időközben kiszélesített országcsoportban, azaz a vízummentesség kiterjesztésének első körében Magyarország helye biztos.
- De a szintén az ebbe a körbe tartozó Görögország esetében az USA már megkezdte az úgynevezett tételes vizsgálatot is. Ez nem jelez elmaradást az ütemtervhez képest?
- Görögország még egy korábbi rendelkezés alapján kezdte meg az egyeztetést a vízummentességről, de ma már minket is ugyanabban az országcsoportban tartanak nyilván. Maga a vizsgálati folyamat két elkülöníthető ütemből áll. Az első szakaszban az érintett országok jelenlegi gyakorlatát tekintik át, többek között az elveszett útlevelek vagy az adatcsere kapcsán. Erről az amerikai illetékesek magyarországi tapasztalataik alapján pozitívan nyilatkoznak. A második feladatcsomag pedig az elektronikus utazásengedélyezési rendszer kiépítése. Partnereink e tekintetben is bizakodók.
A magas rangú jelenlét jót tesz a befektetői kedvnek
- Tavaly ősszel egy roadshow keretében Texasban tárgyalt a szinte teljes létszámú magyar külgazdasági vezetés. Terveznek-e hasonló túrákat a magyarországi befektetési lehetőségek megismertetésére?
- Texasban egy nagyszabású roadshow-n vettünk részt, ami három nagyvárost is érintett. A magas rangú magyar jelenlét mellett fontos bizalomerősítő tényező volt, hogy a budapesti amerikai nagykövet és néhány, már hazánkban is jelen lévő amerikai cég prominens képviselői aktív és pozitív szerepet vállaltak ezeken a találkozókon. Igyekszünk jelenlétünket ezt követően is fenntartani. Nemrégiben St. Louisban volt hasonló országbemutató rendezvény. Chicagóban a gazdasági tárgyalásokat az új konzulátus megnyitásával kötöttük össze, ebben a hónapban pedig hasonló céllal Salt Lake Citybe és Los Angelesbe utazom. Az ezeken a találkozókon a magyarországi befektetési vagy más üzleti lehetőségekről elhangzó információknak fontos szerepük lehet az együttműködésre kész partnerek orientálásában, meggyőzésében.
- Milyen eredményeket értek el ezekkel a túrákkal, illetve saját elmondásuk szerint hogyan látják az amerikai cégek Magyarországot?
- Fontosnak tartom ezeket a rendezvényeket, mivel felkelthetik az érdeklődést az ország iránt, miközben sokszor már konkrét tárgyalások is megelőzik a személyes találkozást Magyarország képviselőivel. E beszélgetésekből az a kép rajzolódik ki, hogy az amerikai cégek kedvezőnek tartják az otthoni üzleti környezetet. Megítélésünk persze sokat változott az évek során, ahhoz képest, amikor még a térségben legkorábban nyitó és jól képzett, de olcsó munkaerőt kínáló országként figyeltek fel ránk.
Ma már az alacsony bérek tekintetében nem tudunk versenyezni az ázsiai országokkal, de ha a hatékonyságot is figyelembe vesszük, még mindig jól állunk. Egy másik gyakran említett pozitívum Magyarország kedvező földrajzi fekvése. És ez nemcsak a gyakran hangoztatott regionális szerep vonatkozásában igaz. A texasi látogatáson tapasztaltam először, hogy vannak, akik globális szempontból is jó adottságú üzleti központnak tartják Magyarországot, mivel olyan időzónában fekszik, ahol még ugyanazon a munkanapon lehet élőben kommunikálni mind a távol-keleti országokkal, mind az amerikai partnerekkel.
- Az önnel tárgyaló amerikai üzletemberek mennyit érzékeltek a közelmúlt belpolitikai turbulenciáiból?
- Úgy érzem, hogy az ország megítélését és a befektetői kedvet nem befolyásolja negatívan a magyar belpolitika. Ennek talán az az oka, hogy szerintük ez nincs közvetlen hatással az üzleti környezetre. Persze jobb volna, ha a politikai osztály nagyobb egységet mutatna a külvilág felé, de azt itt is tudják, hogy ebből a szempontból nincs tökéletes ország. Emellett az üzleti szféra számára fontos kérdésekben, például a deficitcsökkentésben, az egyensúly helyreállítása terén jelentős eredményeket értünk el az utóbbi időben. A tények végső soron azt mutatják, hogy Magyarország összességében a legkedveltebb amerikai befektetési célpont a térségben, az amerikai cégek több vonatkozásban, például az exportban, igen jelentős szerepet játszanak a magyar gazdaságban.
- A kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlődését lassíthatja, hogy az amerikai gazdasági környezet két szempontból is negatív változáson ment, illetve megy keresztül: egyrészt az USA gazdasága a recesszió felé halad, másrészt erősödnek a protekcionista, piacvédő hangok.
- Ez érdekes kérdés, és én is felvetem majdnem minden velem tárgyaló amerikai üzletembernek. Ők több-kevesebb határozottsággal azt állítják, hogy a gazdasági hangulat változása nem befolyásolja majd a külföldi tőkebefektetéseket és a kereskedelmi kapcsolatokat. Szerintük ugyanis nem lesz olyan mértékű fordulat, ami érdemben változtatna a mai tendenciákon. Magyar részről mi mindenesetre mindent megteszünk, hogy optimálisak legyenek a feltételek a gazdasági kapcsolatok bővítéséhez.
A kulturális év javítja az országképet is
- A magyar energiapolitika látszólagos oroszbarát fordulata a Kék Áramlat kőolajvezeték ügyében azért bírálatot váltott ki az amerikai illetékesekből.
- Ez csak átmeneti félreértés volt, egy többféleképpen értelmezhető nyilatkozat kapcsán, amit azóta teljes mértékben sikerült tisztázni. Az amerikai kormányzat is érti, hogy történelmi okai vannak, hogy Magyarország nagymértékben függ az energiahordozók importjától. A magyar kormánynak tehát mindent meg kell tennie, hogy diverzifikálja az ország energiaellátásának forrásait és a szállítási lehetőségeket. Ezt a törekvésünket az amerikaiak is megértik és támogatják. A hitelességünket ebben a kérdésben az is növelte, hogy éppen Budapesten rendeztek egy nagyszabású nemzetközi Nabucco-konferenciát, és a magyarországi amerikai cégeket tömörítő AmCham is szervezett rendezvényt a témában.
- 2009-ben magyar kulturális évad lesz az Egyesült Államokban, az eredeti tervekkel ellentétben nemcsak New Yorkban, hanem Washingtonban is. Milyen közvetlen vagy közvetett hatással lehet ez a gazdasági kapcsolatok fejlődésére?
- Általánosságban elmondható, hogy bármilyen Magyarországról szóló rendezvény képbe hozhatja az amerikai befektetőket és más, potenciális üzleti partnereket az általunk kínált lehetőségek kapcsán. De egy egész éves kulturális évad ennél többet is, folyamatos jelenlétet eredményezhet, még ha ennek a hatalmas országnak csak egy kis részét érinti is. Miközben New York jelentősége vitathatatlan, a washingtoni megjelenést személyesen is fontosnak tartottam, mivel itt lehet a politikai döntéshozóknak is hatékonyan bemutatni Magyarországot. Szívem szerint még tovább tágítanám a kört, Kaliforniában például a magyar filmmel vagy Chicagóban a magyar zenével válthatnánk ki nagy visszhangot, de a költségvetési korlátokra is tekintettel kell lennünk.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet