A Bács-Kiskun megyei Magyar Bioenergetikai (Mabio) Zrt. augusztus 8-ai közgyűlésén a cég alaptőkéjét hétmillió forinttal megemelték. Ennek oka, hogy egy régi tulajdonos növelte a tulajdonrészét, valamint újabb tulajdonossal is bővült a Mabio. A cég a közeljövőben két bioetanol-üzemet hoz létre az ország egyik legnagyobb bioetanol-projektje keretében. A csabacsűdi beruházás 97 millió eurót, míg a szabadszállási 93 millió eurót igényel. A tervek szerint a tulajdonosok biztosítják az önrészt, a fennmaradó költséget pedig bankhitelből pótolják. A projektre pályázati pénzeket eddig nem sikerült elnyernie a Mabiónak. Az eredeti tervekben szereplő öt üzem helyett csak kettő épül fel. A többi gyár megépítéséről jelenleg is tárgyalásokat folytat a cég.
A csabacsűdi beruházás 3-4 hónapon belül elindulhat, már csak a végső környezetvédelmi engedélyt várják - tudtuk meg. A szabadszállási projekt ennél később, 4-6 hónap múlva kezdődhet, mivel ott még környezettanulmányokat készítenek. A két üzem összesen évi 700 ezer tonna kukorica feldolgozásával 200 ezer tonna bioetanol gyártására lesz alkalmas. A beruházásokkal 240 új munkahelyet teremt a Mabio.
A felépülő gyárakban korszerű technológiát alkalmaznak. A berendezés zárt rendszerű, a gyárak önálló vízművel és szennyvíztisztítóval rendelkeznek majd, biomassza-tüzelésű kazánokat használnak. Valódi "zöld projektről" van szó, mivel a 25-30 hektár területű telepeken parkosított környezetbe helyezik el az épületeket, amelyek tervezésekor külön figyelmet fordítottak azok környezetbe való illeszkedésére - mondta lapunknak Nemes Dénes kommunikációs igazgató.
