Akár harmadával nőhet a forróság következményeként a megbetegedések és a halálesetek száma a héten, ezért a legmagasabb, 3-as fokozatú készültséget rendelte el a kormány. Az Országos Tisztiorvosi Szolgálat tájékoztatása szerint – az elmúlt harminc év tapasztalatai alapján – amint a napi átlaghőmérséklet másfél fokkal 25 Celsius-fok fölé emelkedik, 15 százalékkal, további másfél fok emelkedése esetén pedig további 15 százalékkal nő meg a megbetegedések és halálesetek száma. A hőségriadó 3 fokozata közül az elsőben még csak a mentőszolgálat kap belső használatra figyelmeztetést a készültségről, a második fokozatban már a lakosság számára is elrendelik a riasztást. A legveszélyesebb, jelenleg is érvényes általános hőségriadót akkor rendelik el, ha a napi középhőmérséklet három napon túl 27 Celsius-fok fölé emelkedik.
