BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új stratégiák a gyógyszeriparban

Várhatóan Magyarországon is átalakul a gyógyszer-kereskedelem. A változások szinte minden esetben fáziskéséssel jutnak el hozzánk, ám az bizonyos, hogy hamarosan érzékelhetőek lesznek, az európai gyógyszeripar ugyanis komoly problémákkal küzd.

2006. szeptember 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jelentős értékesítési problémákkal küzd az európai gyógyszeripar, s ezek megoldására már nem alkalmasak az eddig alkalmazott stratégiák, ezért a jövőben a mennyiségi fejlesztés helyett a minőség javítására kell a hangsúlyt helyezni – derül ki abból a tanulmányból, amelyet a Roland Berger stratégiai tanácsadó cég készített több mint kétszáz gyógyszeripari menedzser bevonásával. Eddig az értékesítés hatékonyságát elsősorban az orvoslátogatók számának növelésével javították, azonban ez már nem elegendő.
A vállalatok várhatóan jobban koncentrálnak majd az ügyfelek egyedi megszólítására és az értékesítési folyamat minőségi javítására. Magyarországon mindez még nem érzékelhető, ám valószínűleg, ha fázis késéssel is, de itthon is meg kell majd változtatni az értékesítési stratégiákat – mondta Leitner György, a GlaxoSmithKline Kft. ügyvezetője. Hozzátette: alapvetően tarthatatlan az az állapot, hogy az orvoslátogatók 80 százaléka orvos vagy gyógyszerész, tehát a gyógyszeripar értékes embereket von el a szektortól. Ahhoz azonban, hogy a visszaáramlás meginduljon, rendezni kell az egészségügyben dolgozók bérét. Apróságnak tűnik, ám korántsem mellékes szempont, hogy véges a betegek türelme is, hiszen az ő szempontjukból az orvoslátogató zavarja a rendelést, ezért sem lehet korlátlanul növelni a számukat. Mindezeket figyelembe véve szinte bizonyos, hogy az orvoslátogatók körében belátható időn belül jelentős elbocsátások várhatók – vélik szakmai körökben.
Leitner szerint már több nemzetközi példa van arra, hogy miként lehet a leghatékonyabban, egyedi megszólításokkal megtalálni a doktorokat. Angliában például létezik olyan program, amelynek az a lényege, hogy az emberek első lépcsőben a háziorvost keressék fel és csak akkor lépjenek további szintekre – szakrendelés, kórház –, ha az feltétlenül szükséges. Ez ráadásul a finanszírozónak is jó, hiszen az alapellátás a rendszer legolcsóbb szintje. Szintén hatásos lehet az egyes rizikócsoportokba tartozó lakosok felkutatása és preventív kezelése. Magyarországon pedig abszolút fehér foltnak számít az egészségpénztárakkal való együttműködés. A minőséget javíthatja továbbá az orvoslátogatók szakosodása, hiszen az alapellátás egyre inkább a generikus termékek felé fordul, míg az innovatív készítmények a szakellátásban kapnak nagyobb teret.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet