Az autóeladások első félévi háromszázalékos növekedése mögött egyértelműen az előrehozott vásárlások állnak – mondta a NAPI Gazdaságnak Gablini Gábor, a Gépjármű-márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke. A szakember szerint már a választások idején egyre többet lehetett hallani a várható megszorításokról, így aki tehette, felkereste az autószalonokat. A múlt hónapban – elsősorban a gyenge forint miatt – átlagosan már 3-5 százalékkal növekedtek az árak az autópiacon, ennek következtében pedig ötödével estek az eladások.
Mivel számos, az első félévben megrendelt jármű leszállítás alatt van, a második félévben a valósnál mérsékeltebb lesz a visszaesés, vagyis a második hat hónap adatait óvatosan kell kezelni, a piacban ugyanis nincs akkora potenciál, mint amit a számok mutatni fognak – hívta fel a figyelmet a szakember. A kormányzati megszorító csomag miatt az emberek óvatosak a jövőbeni kiadásaikat illetően, főleg a legárérzékenyebb réteg halasztja el a nagyobb beszerzéseket. Utóbbi kör jelentős forgalmat generált eddig, részben a piaci verseny által kikényszerített konstrukciókat, a nagyon hosszú – akár 120 hónapos – futamidejű, „nullaszázalékos” hitelek felhasználásával. Ezek a konstrukciók piacromboló hatásúak, nem beszélve arról, hogy a hitelfelvevő többet fizet ki, mint amennyit az autó valójában ér, s még fizeti a törlesztést, pedig az autó adott esetben már a roncstelepen pihen – mondta Gablini Gábor, s hozzátette: a jövőben a magyar kereskedők az eddiginél kisebb támogatást kaphatnak a gyártóktól, mivel a korábbi kiegyensúlyozott fejlődés után roppant volatilissé vált a nyugat-európai autópiac. Ezért az érintett cégek nem a magyar, hanem az annál fontosabb piacokra fognak koncentrálni. Emiatt – a forintárfolyam aktuális állásától függetlenül – a magyarországi autóárak felfelé kúszhatnak.
„Nincs varázseszköz a kezünkben, amellyel fel lehetne lendíteni a forgalmat, bár nyilván lesznek kreatív gondolkodású kereskedők, akik a várható visszaesést valamilyen okossággal igyekeznek kompenzálni, például még extrémebb finanszírozási ajánlatokkal” – tért vissza a már említett konstrukciók problémájára a szakember, e hitelek terjedésének gátat kellene vetni. Európában több helyen tilos ilyen finanszírozási metódusokat kínálni, Ausztriában például előírják, hogy a vásárló az autó értékének legalább 20 százalékát fizesse ki saját erőként.
Gablini szerint az említett okok miatt az idén 180–190 ezer darabos eladással lehet számolni, jövőre azonban már csak 160 ezer autó találhat gazdára. Még messze vagyunk attól, hogy a magyar piac elérje az egészséges fázist, Gablini szerint ez nagyjából 300 ezer eladott új autót jelentene évente.
