Az előzetes adatok szerint ez év első hét hónapjában az összesen mintegy 109,3 ezer új személyautó-eladás 2,6 százalékos csökkenést mutat a tavalyi ugyanilyen időszakhoz képest – tudtuk meg Győző Gábortól, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) elnökétől. A helyzetet jelentősen rontja, hogy a forint árfolyamgyengülése miatt a kereskedők nyilvánvalóan áremelésre kényszerülnek. Egyelőre bizonytalan a magyar fizetőeszköz ereje, annak ellenére is, hogy az elmúlt héten már 270 forint körüli euróárfolyammal lehetett számolni, ami csaknem tízzel kevesebb a nyár eleji időszak átlagához képest. A piac szereplők szerint azonban a 260–265 körüli mérték tartóssá válása igen optimista becslésnek tekinthető.
Az idei 5-6 százalékos forintgyengülés különösen az éves szinten viszonylag nagyobb mennyiséget – legalább 3000 körüli járművet – értékesítő forgalmazókat érinti hátrányosan, hiszen a megrendeléseiket, a készletezésüket az előző év őszén meg kell tervezniük és azt elküldeniük. Ilyenkor pedig csak jórészt stabil árfolyamnál lehet meglehetős pontossággal kalkulálni a várható forgalmat, bevételeket, ez pedig a nyár elejétől számos bizonytalanságot okozott. A NAPI Gazdaság által megkérdezett vezérképviseletek, márkaimportőrök illetékesei visszatérően hangoztatták, hogy ameddig csak lehet, késleltetik az áremelést, aminek egyrészt az a „záloga”, hogy a korábbi árfolyamon elszámolt – átlagos mennyiségű – készletekből elégítik ki a vásárlói igényeket, másrészt az egyre zsugorodó nyereségük terhére igyekeznek forgalmat generálni. Ez persze nem mindenkinek megy egyszerre, s ahol emeltek, a mérték átlag egy-kettő, legfeljebb négy-öt százalék volt, ami – meghatározóan a kis- és középkategóriás modelleknél – az esetek nagy részében 50–150 ezer forint körüli pluszt mutat az aktuális árlistán. Ez önmagában nem riasztó, különösen ha figyelembe vesszük, hogy e kategóriáknál szinte mindegyik márkaforgalmazó több százezer forint értékű ár/érték- arány-kedvezménnyel kínálja számos, az alaptípushoz képest jobb felszereltségű, ugyanakkor annál 10-15 vagy akár 20 százalékkal drágább modelljét, amelyre általában inkább vevők az új autóra vágyók.
Győző szerint éppen a forgalom megtartása érdekében fogják vissza magukat, illetve eladási áraikat a vezérképviseletek, márkaimportőrök, s a teljes kínálatot tekintve legfeljebb átlag két-három százalékos áremelés várható, ha 270 körül marad a forint/euró árfolyam. Sőt az MGE-elnök úgy véli, hogy számos modellnél megmaradhatnak a korábban megjelölt árak. A nagyobb vezérképviseletek, márkaimportőrök leginkább az árérzékenyebb vásárlók között kelendő kis- és középkategóriás személyautóknál emelhetik legfeljebb nagyon kis mértékben az árat, az extra felszereltségű, illetve a prémium kategóriás modelleknél már vastagabban foghat a ceruza. A magyarországi vezérképviseletek, márkaimportőrök ennek ellenére egyelőre még bizakodók. Abban reménykednek, hogy éves szinten nem lesz túl nagy arányú visszaesés az újautó-eladásokban.
