Tavaly a négy meghatározó magyarországi sörgyártó csoport, a Borsodi Sörgyár Zrt., a Brau Union Hungária Sörgyárak Nyrt., a Dreher Sörgyárak Zrt. és a Pécsi Sörfőzde Zrt. összesen 54,3 milliárd forintot fizetett be a költségvetésbe, ami 7 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi adatot – derült ki a Magyar Sörgyártók Szövetsége sajtótájékoztatóján. (Egy 110 forintos sör árának a felét ma az adó teszi ki.) A magyarországi sörgyártók tavaly 6,77 millió hektoliter sört értékesítettek, ami 4 százalékkal több az egy évvel korábbi 6,47 millió hektoliternél. A négy nagy csoport árbevétele 100-120 milliárd forint volt, a jövedelmezőség csökkenését, ami 2004-ben 60 százalék volt, tavaly sikerült megállítani. A termelés és értékesítés növelése ugyanakkor 1,5 százalékos létszámcsökkentéssel járt.
A vállalatok annak ellenére tudták termelésüket növelni, hogy a magyar sörpiacon 4 százalékkal visszaesett a fogyasztás – hangsúlyozta Kiss Elemér, a szövetség leköszönő elnöke. Az új elnök, Sivó Imre szerint a sörös cégek túl vannak adóztatva, ezt jelzi az is, hogy tavaly a szövetséghez tartozó társaságok termelésének 4 százalékos növekedése mellett a közteher-befizetés 8 százalékkal emelkedett az előző évhez képest. Reményét fejezte ki, hogy ez a helyzet változik majd, s a kormányzat kiszámítható gazdasági környezetet teremt a söripari vállalkozások számára.
