BUX 138954.79 -0,39 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meddig fékezhetik az áremelést?

2006. július 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Manapság kétféle pénzügyi pallos lebeg az újautó-forgalmazók feje fölött, s mindkettő nagyban befolyásolhatja második félévi teljesítményüket. Az eladásokra negatív hatással lehet a gyengélkedő forint és a súlyadót felváltó, teljesítményalapú gépjárműadó. Míg az utóbbi parlamenti döntésre vár, s hatását csak hónapok múlva lehet érezni, az előbbi – az árképzés miatt – már most érinti az egyes márkák vezérképviseleteit, márkaimportőreit. A másfél hónappal ezelőttihez képest nyolc-tíz százalékkal gyengébb forint miatt a NAPI Gazdaság által megkérdezett forgalmazók mindegyike készít számításokat az áremelésre. A többség – akár szűkös tartalékaihoz is nyúlva – amennyire csak lehet, késlelteti az áremelést.
A jelenlegi, 280 forint körüli euró miatt azonban előbb-utóbb lesz áremelés. A Toyota Motor Hungary Kft. például egy-másfél százalékot emel – mondta lapunknak Fabio Capano, a társaság elnökhelyettese. A Citroën Hungária Kft. egyes modelljei legfeljebb 5 százalékkal kerülnek majd többe, mint eddig – tudtuk meg Oros Attila marketingigazgatótól. A Mercedes személyautókat és kishaszonjárműveket forgalmazó DC Automotive Hungary Kft. e hét végén alakítja ki új árait, amelyek a meghirdetéskor tájékoztató jellegűek, vagyis az akkor érvényes forint/euró árfolyam szerintiek. Így e hét végétől a mintegy egy hónappal ezelőtti, 255 forint körüli árfolyamon számított újautó-eladási árat 270 forinttal számolják – mondta értékesítési vezető. Ha azonban a korábban meghirdetett árfolyamnál az autó átvételekor a forint kedvezőbb, akkor a számlában ezt érvényesítik a vevő felé.
Az idén eddig elért piaci pozícióját legalább tartani, de inkább növelni szeretné a Fiat Magyarország Kft., ezért egyelőre nem emel árat – mondta lapunknak Kern Nándor értékesítési igazgató. A társaságnak, mint gyári vezérképviseletnek, a beérkezett új autókért forintban kell elszámolnia. Az árfolyamveszteség ellensúlyozására a Honda Motor Hungary Kft. az idén eddig keletkezett nyeresége terhére igyekszik tartani az árakat, s ezzel ösztönzi az újabb vásárlásokat – összegezte lapunknak Nagy Károly, a társaság kommunikációs vezetője. Ám ez sem tartható sokáig, az áremelést a forint/euró árfolyam mértéke szabja majd meg. A Mazda Motor Hungary Kft. is kivár, nem kis erőfeszítéssel próbálja tartani akciós árait – tájékoztatott Pörczi Péter marketing- és pr-vezető. A Porsche Hungaria szintén a tartalékaihoz nyúlva húzza-halasztja az áremelést, ám Vérten Sándor kommunikációs igazgató szerint az általuk forgalmazott öt márka egyes modelljeiből több hétre elegendő raktárkészlete van a társaságnak. Ebből adódóan még halaszthatják az áremelést, ám a tartósan gyengébb forint miatt előzetes számításokat is végeznek az áremelés mértékéről.

Bubrik Gáspár
Bubrik Gáspár

Ez is érdekelhet