BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jobban jár, aki tilosban jár?

2006. május 10. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Teljesen érthető, hogy az építkezők egyre nagyobb arányban próbálják meg munkálataikat „fű alatt”, megfelelő engedélyek nélkül megvalósítani, mivel inkább vállalják az ezzel járó kockázatokat, mint az építési hatóságok lassú, bürokratikus ügyintézését – mondta lapunknak Miasnikov Péter, Budapest VIII. kerületének főépítésze. A lebukásnak ráadásul ma kicsi a valószínűsége: a hatóságok gyakran csak akkor értesülnek a svindliről, ha az építkezőt feljelenti valaki. Mi több, a jelenlegi gyakorlat szerint az így készült épület általában megkapja a fennmaradási engedélyt, s gyakran bírságot sem kell fizetnie a kivitelezőnek, ha a hatóságok elvárásainak utólag mindenben eleget tesz. Ezzel szemben aki a hivatalos utat választja, annak gyakran akkor is hónapokat kell várnia minden engedélyre, ha az építkezést egyébként semmi más nem lassítja. Akadályt jelenthetnek maguk az ügyintézők is, akik néha ellenszolgáltatás reményében vagy egyszerűen rosszindulatból lassítják az építkezést.
Miasnikov szerint az építési engedélyeztetés folyamata ma szabályozatlan, rendkívül bürokratikus és lassú, a döntések gyakran ellentmondásosak és ráadásul az ügyintézőket sem ellenőrzi senki. Az építésügyi törvény mostani módosítása ezeken a gondokon szerinte nem enyhít, az ügyintézés folyamatát kellene megreformálni, de a legjobb az lenne, ha a polgármesteri hivatalok helyett egy központi építésügyi hatóság működne az országban.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet