Míg 2004-ben a hatezer itthoni nyomdai munkát végző, illetve ilyen tevékenységgel is bejegyzett vállalkozás – becsült adatok alapján – együttesen 143–145 milliárd forint árbevételt ért el, addig tavaly – ugyancsak előzetes számításokon alapuló összesítés szerinti – ugyanez az érték 150–155 milliárd forintot tett ki, ám a cégek jövedelmezősége általában romlott – hangzott el Kecskeméten, a Magyar Nyomda- és Papíripari Szakmai Szövetség (MNYSZSZ) közgyűlésén. Peller Katalin, a szervezet főtitkára szerint az ötszázalékos nyereségszint jónak mondható, ám a többség jó ha kettő-három százalékot elért, ami egyrészt a megrendelőkért folytatott árversennyel magyarázható, másrészt a működési költségek növekedésével, amit viszont nem vagy alig érvényesíthetnek az áraikban. E hátrányt számos kis- és nagyobb nyomda nem képes ellensúlyozni, ezért több vállalkozás csődközeli, illetve csődhelyzetbe került, néhányuk felszámolása meg is kezdődött. Ez utóbbi eljárások egy részét alapanyag-, papír- vagy festékforgalmazó cégek kezdeményezték a jóval határidőn túli nem fizetés miatt – hangzott el a konferencián. A tavalyi évet jellemzi az is, hogy a megrendelők jelentős részben határainkon kívülre vittek olyan nagy értékű munkákat, amelyeket itthon is nagyjából ugyanolyan minőségi és árfeltételek mellett tudtak volna elvégeztetni.
Az ágazat kisebb és nagyobb vállalkozásainak vezetői saját területük – például magazin-, könyvnyomtatási piac, festék-, valamint papírkereskedelem – idei kilátásait, várható árbevételeiket lényegében kiszámíthatatlannak ítélték. Az összárbevételt tekintve azonban szeretnék elérni az elmúlt évi növekedést, igaz, ezt tartják a legoptimistább várakozásnak. A további fejlődéshez azonban még ennél is nagyobb szükség lenne a jövedelmezőség növekedésére.
