A világ 140 országában összesen 280 képviselettel jelen lévő – autó-, ipari és háztartási elektronikai termékek gyártásával és fejlesztésével foglalkozó – Robert Bosch-csoport tavaly összesen 41,5 milliárd euró árbevételt ért el, ami 6,4 százalékos növekedés a megelőző évhez képest. A Bosch konszern nemzetközi pénzügyi számviteli szabályok alapján (IFRS) készült mérlege szerint az adózás előtti eredmény 3,2 milliárd euró volt, ami mintegy félmilliárddal nagyobb a 2004. évinél. Ez főleg a pénzügyi eredmény lényeges javulására vezethető vissza – összegezte a múlt évi eredményeket a tegnapi nemzetközi sajtótájékoztatón Franz Fehrenbach, a Bosch-csoport ügyvezető elnöke. A csoport erre az évre tervezett árbevételével kapcsolatban Fehrenbach elmondta: átlag ötszázalékos növekedéssel számolnak, ám az különösen biztató, hogy az idei első negyedévben – a tavalyi hasonló időszakhoz képest – mintegy 10 százalékos növekedést produkáltak.
A Magyarországon összesen 12 leányvállalattal – ehhez kapcsolódóan hat termelőbázissal – rendelkező Bosch-csoport tavaly 763 millió euró forgalmat ért el, ami idén vélhetően eléri az egymilliárdot – mondta a NAPI Gazdaságnak Raveczki Róbert, a Robert Bosch Kft. kommunikációs vezetője. A múlt évi forgalom nagyobb hányadát az exportbevétel tette ki, az eredményhez nagymértékben hozzájárult a 2003–2006 közötti időszak termelőberuházásainak időarányos megvalósítása. Az anyacég ugyanis – az ideivel záródóan – három év alatt összesen 150 millió eurós gyártóberuházást hajtott végre.
Wolfgang Chur, a Bosch-csoport közép-európai piacokért, illetve beruházásokért is felelős igazgatója a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, hogy ebben az évben Magyarországon további 70–90 millió euró befektetést tervez az anyavállalat. Egyrészt a kutatás-fejlesztéshez, az oktatáshoz kapcsolódó területen szeretné erősíteni pozícióit – főleg a miskolci műszaki egyetemen folyó képzés támogatásával –, másrészt az elektrotechnikai termékeket előállító termelőhelyek bővítését valósítják meg.
