Megbecsülni sem tudják, milyen hatással lesz üzletmenetükre a nagykörúti villamosfelújítás, de a megkérdezett kereskedők nem aggódnak, bár óvatosan nyilatkoztak. Minden attól függ, mekkora lesz a fennakadás a körúti forgalomban – mondta a NAPI Gazdaságnak Walch Ottó, a Westend marketingigazgatója –, bár az üzletközpont esetében a metró leállítása sokkal nagyobb érvágást jelenthetne. A villamosok mint hirdetési felületek kiesése inkább gondot jelent, hiszen eredetileg egy májusi kampányukban hirdettek volna 4-es, 6-os vonalon.
Budán, a Széna téri Mammut bevásárlóközpontban sem tartanak a vásárlói érdeklődés csökkenésétől: közel vannak a Moszkva téri csomóponthoz – mondják – , ezért a látogatók könnyen meg tudják közelíteni a kettős épületet. Az üzletek zömében azért az első napinál nagyobb fennakadásokra számítanak a következő hetekben, sok múlik azon – teszik hozzá –, hogy a BKV mennyire tudja a pótlást megszervezni. A vendéglátósoknak több félnivalójuk van, mert a zaj és a por miatt esetleg nem tudják kinyitni a teraszokat. A Szent István körúti Európa kávéházban elmondták: csak május elsejétől működik a teraszuk, reményeik szerint addigra a fejújítás nagyobb része befejeződik ezen a szakaszon. Problémát leginkább az áruszállítás okozhat – volt, ahol csak kérdésünk után kapcsoltak, hogy ez gond lehet. A Libri Szent István körúti Örkény István könyvesboltjának munkatársa szerint tegnap nem okozott problémát a könyvek kirakodása.
Tegnap délelőtt amúgy egy átlagos napnál kevesebben utaztak a villamospótló buszokon, a Margit hídon autóval is gyorsan lehetett közlekedni. Úgy tűnik, az autósok komolyan vették az intelmeket: a megszokottnál több volt a gyalogos a Körút környékén, azaz akinek a közelben volt dolga, az vélhetően távolabb parkolt. Vajda Pál főpolgármester-helyettes sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott: „forgalomszervezésből a főpróba sikerült”. (Ehhez persze az is hozzájárult, hogy a problémás csomópontokban rendőrök irányították a forgalmat.) A Főtaxi diszpécser-szolgálatánál már nem látták ennyire rózsásnak a helyzetet: lapunknak úgy fogalmaztak, hogy reggel 7–9 között komoly dugóról számoltak be munkatársaik, azt követően azonban „elviselhetőre javult a helyzet”.
A rendőrség rendkívül szigorúan jár el azokkal szemben, akik engedély nélkül hajtanak rá az ideiglenesen kialakított buszsávokra és a felújítás befejezéséig a szokásosnál több rendőr figyeli a forgalmat a Nagykörúton. Erre alighanem szükség lesz, mert a tegnapi kép csalóka: még tartott az iskolákban a tavaszi szünet, így az igazi „terheléses próba” ma következik.
