Eredményes népszavazáson utasította el Komárom-Esztergom megye négy települése a Holcim Nyergesújfalura tervezett cementgyárát – idézi a FigyelőNet az MTI-t. A legnagyobb arányban, 94 százalékban a szomszédos községben, Táton ellenezték a Holcim új cementgyárának építését, de tiltakozott a beruházás ellen a mogyorósbányai és a tokodi szavazók 85 százaléka, illetve az esztergomiak háromnegyede is. Az érintett települések népszavazása véleménynyilvánító volt, a kérdésben hasonló népszavazást tartanak április 23-án Tokodaltárón. A nyergesújfalui képviselő-testület hozzájárult a cementgyár építéséhez. Itt május 14-én ügydöntő népszavazáson kérdezik meg a lakosságtól, hogy egyetért-e a döntéssel.
A 63 milliárd forintos zöldmezős beruházás ellen a lakosság és a környezetvédők a várható légszennyezés és a cementgyártáshoz felhasznált hulladékok égetése miatt tiltakoztak. A Holcim Zrt. sajtókampányában azzal érvelt, hogy Európa legkorszerűbb cementgyárát építenék fel, ahol lakossági tanácsadó testület ellenőrizhetné a kibocsátási adatokat és a közúti terhelés csökkentésére vasúti terminált építenének. A Holcim ezen felül 300 millió forint támogatást ígért Nyergesújfalunak és térségének. A hátralévő két népszavazás eredményének ismeretében értékeljük a helyzetet és döntünk a további lépésekről – mondta Richard Skene, a Holcim Hungária elnök-igazgatója. Hozzátette, bízik abban, hogy Nyergesújfalu lakóinak támogató szavazataival megvalósulhat a város, a régió és az ország számára is kiemelkedő jelentőségű beruházás.
