NAPI Gazdaság
A tatabányai munkaügyi bíróság nyolc nap múlva hirdeti ki, hogy megsértette-e a Suzuki Rt. a szakszervezetre vonatkozó szabályokat. A munkaügyi bíróság kedden háromórás meghallgatáson tárgyalta a Liga Szakszervezetek beadványát, amelyben a szakszervezeti alapjogok megsértésének megállapítását kérte – számolt be az MTI. A Liga azért fordult a munkaügyi bírósághoz, mert a Suzuki nem biztosított helyet a működéséhez, és megtagadta az érdekében eljáró szakértők belépését az üzem területére – mondta Gaskó István, a Liga elnöke, aki személyesen látta el a szervezet képviseletét. „A Suzuki magatartása miatt kellett a Liga tagszervezetének a gyár előtt egy bérelt buszban megalakulnia” – emlékeztetett a kifogás benyújtásának előzményeire Gaskó István.
A Liga suzukis csoportja alakuló taggyűlést akart tartani január 13-án, japán és szlovák szakszervezeti vendégekkel, erre reggel 6 és 7, valamint délután 18 és 19 óra között kapott termet a gyár vezetőségétől, miközben például az ebédlő üres volt – fejtette ki a Liga elnöke. A Suzuki képviselője elmondta: a jogszabályok értelmében érdek-képviseleti tevékenységet csak munkaidőn kívül folytathat a szakszervezet és munkaidőn kívül a gyárban nem létezik olyan helyiség, ahol erre lehetőség van, illetve a megjelölt időponton kívül minden terem ki van használva. Az ebédlőt a konyhát üzemeltető cég használja, afölött a Suzuki nem rendelkezhet.
A kifogás másik eleme az volt, hogy a gyár területére nem engedték be a szakszervezet érdekében eljáró, a gyárral munkaviszonyban nem lévő szakértőket – fejtette ki Gaskó István. Véleménye szerint ha a szakszervezet bejelenti, hogy a bebocsátást kérő személyek az érdekképviselet kapcsán érkeznek, akkor a munkáltató nem vizsgálhatja, miként valósul meg a tevékenység, és nem tagadhatja meg a belépést. A Suzuki képviselője szerint joguk van megkérdezni az érdekvédelmi munka mibenlétét. Arról, hogy miért nem léphettek be az üzem területére az alakuló taggyűlés résztvevői, a Suzuki képviselője ezt mondta: „a belépést nem tiltottuk meg, azt mondtuk, hogy mivel nem lesz taggyűlés, a belépés ebből a célból szükségtelen”.
