BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magas a rezsi

2006. január 9. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Szakemberek szerint az önálló ingatlanban működő cégek közüzemi díjában a legnagyobb tételt az esetek többségében az áramfogyasztás teszi ki, egy átlagos, 750 négyzetméteres épületben, 90-100 fős létszám mellett ez a havi 250 ezer forintot is elérheti. Az áramfogyasztáshoz képest a gázfelhasználás költsége (saját kazán esetében) a téli hónapokban is elenyésző, legfeljebb 45-50 ezer forint. A víz- és csatornadíj ugyancsak elenyésző, alig több mint egy 120–150 négyzetméteres családi házé. A két közműdíj alig vagy egyáltalán nem haladja meg a havi 20 ezer forintot. A listában a második legkomolyabb tételnek a szemétszállítás számít, két nagy konténer esetében ez havi 60 ezer forintot is kitehet. Mindent összeszámolva a példánkban szereplő cég rezsije (telefonszámla nélkül) eléri vagy átlépheti a havi 400 ezer forintot, éves szinten a költségek elérhetik az 5 milliót is.
A fővárosi közgyűlés november végi ülésén döntöttek a közüzemi díjak idei emeléséről (NAPI Gazdaság, 2005. november 25., 1–3. oldal). Ennek értelmében a vízdíj 5,9 százalékkal, a csatorna 5,85 százalékkal, a szennyvízszippantás 5,9 százalékkal, a szemétdíj 5,7 százalékkal, a kéményseprés pedig 4,2 százalékkal drágult. Ez utóbbi emelés azonban nem érezteti hatását, mivel a kéményseprés áfakulcsa 5 százalékponttal csökkent. (Más tételeknél a 25 százalékos áfakulcs leszállítása azért nem hat ilyen módon, mert az alacsonyabb, 15 százalékos áfakulcs szerint adóznak.) Budapesten a legjelentősebb mértékben egy a közgyűléstől független díjtétel, a közüzemi, közintézményi távhődíjak emelkedtek, mintegy 20 százalékkal.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet