BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hétszázmilliós bírság a GVH-tól (kimaradt)

2006. január 3. kedd, 15:45

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) megállapította, hogy a gázszigetelésű nagyfeszültségű elektromos kapcsolóberendezések piacán az Alstom, a Siemens, a VA Tech és az Areva cégcsoportok eljárás alá vont vállalkozásai piacfelosztó kartellt alakítottak, amely mintegy 15 évig működött. Kilenc európai és öt japán vállalkozás írta alá 1988-ban az úgynevezett GIS-megállapodást, amely az érintett termékek világméretű piacát osztotta fel. A GIS-megállapodás végrehajtásaként az európai résztvevők az úgynevezett E-megállapodásban rögzítették az elosztás konkrét mechanizmusát, az egyes vállalkozásoknak juttatandó kvótákat. A GVH vizsgálata megállapította, hogy az 1991–2004 közötti időszakban legalább 13 magyarországi beruházásról egyeztettek a kartell résztvevői. A GVH összesen 702 millió forint versenyfelügyeleti bírságot szabott ki a jogsértő vállalkozásokra. Az Alstomot 440, a Siemenset 80, a VA Techet 159, az Arevát pedig 23 millió forintra bírságolták. A bűnbánó ABB megúszta: a cég 2004 nyarán feltárta a kartell működését, bizonyítékokat szolgáltatott a jogsértés megállapításához, ezért rá nem szabtak ki bírságot.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet