BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mégis tilos a beszerzési ár alatti értékesítés

2005. november 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár a kereskedelmi törvényből kimaradt, egy az Országgyűlés által kedden elfogadott módosító indítvány eredményeként végül mégis bekerült a szabályozóba a beszerzési ár alatti értékesítés tilalma. A korlátozás a jelentős piaci erővel bíró cégekre vonatkozó szabályozás egyik alesete, vagyis csak azok a társaságok nem értékesíthetnek beszerzési ár alatt, melyek kereskedelmi tevékenységből származó előző évi konszolidált nettó árbevétele meghaladja a 100 milliárd forintot. A 100 milliárdos határt gyakorlatilag az összes hipermarketlánc meghaladja, de a szabályozó vonatkozik majd például a CBA-ra, a Reálra és a Coopra is.
A legnagyobb baj az a kereskedelmi törvénnyel, hogy túl sok kérdést hagy megválaszolatlanul – mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Egyelőre nem lehet például tudni, hogy a szezon végi kiárusítás, amikor a kereskedők gyakran a beszerzési ár alatt igyekeznek megszabadulni el nem adott készleteiktől, ezentúl szintén jogszabályba ütközik-e. Emellett a jelentős piaci erővel bíró cégek meghatározása is általánosra sikerült, ez alapján például a Magyar Telekom is ebbe a kategóriába tartozik, vagyis a csoporthoz tartozó T-Mobile sem adhatná kifutó modelljeit annál kevesebbért, mint amennyiért vette. Mivel a törvénynek ez a passzusa a beszállító és a kereskedő kapcsolatát szabályozza, így nem vonatkozik a külföldi beszállítóktól vásárolt termékekre. Vámos György szerint a – kihirdetése után 6 hónappal, vagyis valószínűleg jövő nyáron hatályba lépő – törvény miatt tovább nőhet az importtermékek aránya a kereskedelemben.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet