BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vállalati vélemények

2005. november 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Sodexho
Magyarország Kft.
A közüzemi díjak emelése bizonyosan negatívan hat majd a jövő évi gazdálkodásra – nyilatkozta lapunknak Palánkai Péter, a budapesti székhelyű Sodexho Kft. kereskedelmi igazgatója. A közüzemi tarifák emelkedése és az energiahordozók drágulása miatt 8-10 százalékkal nő a működési költségük. A közétkeztetési piacon meghatározó cégnél hozzátették: speciális helyzetük miatt nem lehet meghatározni, hogy milyen árváltozást tudnak jövőre érvényesíteni a megrendelőikkel szemben. A társaság ugyanis árbevételének 90-92 százalékát közbeszerzési eljárás keretében hozza össze, s ilyenek esetében a közüzemi díjak növekedésére hivatkozva nem lehet az árat emelni. Az pedig, hogy az új tenderek során milyen pályázati árakat lesznek képesek kialakítani, még nagyon bizonytalan, hiszen a kiírók szinte kizárólag az olcsóságra törekszenek.

Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara
Finoman szólva nem örülnek a fővárosi vendéglátós vállalkozók a közműdíjak emelésének – mondta lapunknak Aubel Ervin, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) turizmus és vendéglátás tagozatának elnöke, a kamara elnökségi tagja. A három évtizede a Kispipa vendéglőt működtető vállalkozó szerint a fővárosban bejegyzett összesen mintegy 56 ezer vendéglátással foglalkozó, főleg kis- és középvállalkozást eleve nagy adóterhek sújtják, ezért a jobb forgalmú helyek is csak a fenntartásra elegendő árbevételt érik el, fejlesztésekre alig jut. A kezdő vállalkozások pedig többnyire csőd közeli helyzetben vannak, hiszen az adóterheket ez a réteg még jobban megérzi. Az újabb díjemelés tovább rontja a helyzetet, hiszen a vendéglátáshoz elengedhetetlen a folyamatos víz- és csatornahasználat, és ha a megemelt díjat teljes egészében érvényesítenék a vállalkozók, az még hátrányosabb lenne a forgalomra. Biztatónak legfeljebb azt lehet tekinteni, ha a kilátásba helyezett adócsökkentések és a vállalkozások fejlesztését szolgáló támogatások tényleg megvalósulnak.

DTZ ingatlan-tanácsadó
A közműdíjak emelkedését az irodaházak tulajdonosai stratégiai érdekeiknek megfelelően, eltérő mértékben és ütemezéssel érvényesítik a bérlőktől beszedett üzemeltetési költség összegében. A döntés meghozatala során figyelembe veszik az adott ingatlan pillanatnyi és közeljövőben várható kihasználtságát, a meglévő bérlőstruktúrát, a bérleti feltételek, szerződések lejáratainak részleteit – mondták lapunknak a DTZ ingatlan-tanácsadó cégnél. A fővárosi irodapiacot közepes mértékű, 14-15 százalékos kihasználatlanság jellemzi, a bérlőkért folytatott küzdelmet pedig jól mutatja, hogy évek óta gyakorlatilag stagnálnak a bérleti díjak. A négyzetméterenkénti 15–17 eurós átlagos havi bérleti díjhoz képest a 4-5 eurós üzemeltetési költség jelentős tétel, vagyis az irodaházak tulajdonosainak komoly fejtörést jelent, hogy az emelésből mennyit háríthatnak át bérlőikre.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet