„A mobiltelefonon történő banki ügyintézéshez, azaz a mobilbankoláshoz miért van szükség egy távközlési szolgáltató és egy hitelintézet együttműködésére, miért nem csinálja azt egyedül a mobilcég?” – tette fel a kérdést Draskovics Tibor az Internet Hungary konferencia zárónapján. A volt pénzügyminiszter – jelenleg az MVM Rt. elnöke – egy beszélgetésen kifejtette: egyéb területeken erre már számos példa van, hiszen a brit Tesco is hitelkártyát bocsát ki, illetve a nagy amerikai autógyártók nyereségének döntő részét a pénzügyi tevékenység adja.
A mobilcégek ilyen lépéséhez ráadásul a számítástechnikai hálózat, infrastruktúra és a kiterjedt ügyfélállomány is adott. Draskovics Tibor hozzátette: bizonyos értelemben már ma is végeznek pénzügyi szolgáltatásokat a mobilcégek, hiszen a feltöltőkártya felfogható egyfajta bankbetétként, míg a számlát utólag fizetők esetében a társaság lényegében hitelez. Ezt továbbfejlesztve a mobiltársaságok kihasználhatnák a meglévő infrastruktúrából és ügyfélbázisból adódó szinergiákat.
Egy ilyen egyszerű, „fapados”, olcsó, a felhasználó igényeihez jól igazodó, és persze legalább a ma megszokott biztonságot nyújtó „mobilbank” sikeres lehetne – véli Draskovics. Ezzel együtt a felhasználó közvetlenül csak annyit tapasztalna, hogy mobilszolgáltatóján keresztül könnyen tud átutalni vagy számlákat kifizetni. Bunna Gyula, a Budapest Bank lakossági üzletfejlesztési vezetője azonban azon a véleményen van, hogy a mobiloperátoroknak és a hitelintézeteknek együtt kell működniük, mert olcsóbb a bankok hagyományait egy „házasságba” betenni, mint azokat újból felépíteni.
