Várakozásokon felüli mennyiséget értékesítettek a budapesti egyesített bérletből – mondta lapunknak Lucza Mihály, a BKV menetdíj-bevételi főosztályának vezetője. A szeptember 4-i adatok szerint csak a BKV pénztárainál a hét bérletfajtából mintegy 7400-at adtak el, 31 millió forint értékben. (Többek között havi és 30 napos dolgozó, tanuló-nyugdíjas és kétheti dolgozói bérlet van forgalomban). Közülük a havi bérletek iránt volt a legnagyobb kereslet. A BKV mellett a MÁV pénztáraiban 1400, a Volánnál pedig körülbelül 800 bérletet értékesítettek. (Az új utazási jogosítvány a közigazgatási határon belül valamennyi BKV-járatra használható, valamint a Volán és a MÁV kijelölt járataira vehető igénybe – ugyancsak a közigazgatási határon belül.)
Az új bérlet átlagosan 10 százalékkal kerül többe a hagyományos BKV-bérletek áránál; a plusz 10 százalék bevételből 60 százalék a MÁV-ot, 40 százalék pedig a Volánt illeti. A közlekedési tárca pedig az idén 400 millió forinttal finanszírozza a MÁV Rt. és a Volán bevételkiesését, a belső szakaszok viteldíját ugyanis elveszti e két társaság.
Egyes dolgozók számára hátrányos lehet az új bérlet, hiszen akadnak olyan munkáltatók, amelyek csak a körzethatárig támogatják bejáró dolgozóik utazását, vagyis például a Vácról utazó ma csak Újpestig élvezhet támogatást, míg korábban ugyanezen dolgozó Váctól a Nyugati pályaudvarig utazhatott munkáltatói támogatással. Most tehát a körzethatáron belül a munkavállaló állja utazása költségét. Az új bérlet egyelőre többletforgalmat nem generál, de szakemberek elképzelhetőnek tartják, hogy idővel egyes autósoknak is kedvezőbb lehet ez a megoldás, akkor pedig emelkedhet az eladott bérletek száma.
