BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hátrányba kerültek a külföldi intézmények magyar diákjai

Az új érettségi-felvételi rendszer hátrányosan érintheti a Magyarországon működő külföldi iskolák diákjait, mert sok esetben csak különbözeti vizsgával kerülhetnek be egy magyar felsőoktatási intézménybe.

2005. augusztus 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A budapesti nemzetközi iskolák közül a Britannica Schoolban a külföldi, általában nemzetközi cégeknél, illetve diplomáciai területeken dolgozó szülők gyermekei 1,2–2 millió forintot fizetnek egy tanévre, a magyar tanulók ötven százalékkal kevesebbet – mondta el a NAPI Gazdaságnak Clapp Ágnes, az iskola igazgatóhelyettese. Az itt tanuló magyar diákok testvérei további 25 százalék kedvezményben részesülhetnek (a 15–20 fős évfolyamok körülbelül egyharmadát adják a magyarok). A tandíj – csakúgy, mint más nemzetközi iskolákban – magában foglalja a tankönyvek és egyéb taneszközök, az ebéd, a sportprogramok árát. Az itt megszerzett cambridge-i nemzetközi érettségivel a világ legtöbb részén felvételt lehet nyerni az egyetemre, külön vizsga nélkül. Magyarországi egyetemre azonban nehezebben jutnak be, mivel az itteni érettségit nem fogadják el az új közös érettségi-felvételi helyett. A külön felvételi megszűntével a diákoknak emiatt különbözeti vizsgát kell tenniük, ezért az iskola az ombudsmanhoz fordult.
A British International Schoolba kétéves kortól várják a jelentkezőket – mondta el Magdalene Grey, az iskola vezető tisztségviselője. A tandíj a képzéstől és kortól függően tanévenként 1,5–3,7 millió forintig terjed, jelenleg a 380 tanuló negyede magyar. Itt az iskola és egyes intézmények megállapodásának eredményeként olyan bizonyítvány szerezhető, amellyel magyar egyetemekre is be lehet kerülni – ilyen a Janus Pannonius Tudományegyetem, valamint a pécsi, a debreceni és a budapesti orvostudományi karok.
Az 1973-tól működő Amerikai Nemzetközi Iskola szintén csak a tandíjra támaszkodva működik – tudtuk meg Karászi Zoltán igazgatótól. Óvodáskortól 18 éves korig hétszázan tanulnak itt, 13 százalékuk magyar, éves tandíjként 0,5–3,5 millió forintnak megfelelő amerikai dollárt kell fizetniük a szülőknek. Jelenleg 47 országból fogadnak diákokat, a dél-koreaiak és a skandináv származásúak vannak a legtöbben. Az itt tanuló magyar diákok általában szintén külföldi intézményben folytatják, a magyar felsőoktatásba való bejutáshoz, néhány kivételtől eltekintve, nekik is különbözeti érettségi-felvételi vizsgát kell tenniük.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet