AmCham
A cégek minden bizonnyal örülnek majd egy olyan módosításnak, amely megkönnyíti a helyzetüket egy beruházás során – nyilatkozta lapunknak Fáth Péter, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) ügyvezető igazgatója. Hozzátette: mégis inkább hangulatjavító intézkedésről van szó, hiszen például a szervezet tagjai, az igazán nagy beruházók nem engedhetik meg maguknak, hogy jogszabályt sértsenek, még akkor sem, ha néha irreálisak a feltételek. A nagybefektetőknek járó adókedvezmény igénylését egyes cégek szerint ugyanis lehetetlenné tette az, hogy előírták: a kérelem benyújtásának napjától kezdődően az adókedvezmény érvényesítésének adóéveiben, de legkevesebb a beruházás üzembe helyezését követő öt évben (feltéve, hogy az adókedvezményt az adózó rövidebb idő alatt felhasználta) a társaságnak nem lehet 5 millió forintot meghaladó, jogerős határozatban megállapított adóhiánya. Ezt most elhagyták, s immár akkor élhet adókedvezménnyel az érintett társaság, ha adótartozás miatt – nem tartozik ide a késedelmi pótlék miatt fennálló kötelezettség – végrehajtási eljárást nem indítottak ellene. Emellett az is kikerült a szabályozásból, hogy jogerős építésügyi bírság esetén nem élhet egy vállalat nagyberuházói adókedvezményével. Ez azért is fontos fejlemény, mert az eddigi jogszabályi változtatások rendszerint szigorítottak a működési feltételeken, a mostani viszont könnyebbé teszi a cégek életét. A módosítások azonban aligha hozzák magukkal a beruházási kedv érdemi növekedését, jelentősebb hatása egy átfogó adóreformnak vagy a helyi iparűzési adó megszüntetésének lenne – tette hozzá az ügyvezető igazgató.
Strabag Rt.
A Strabag Rt. mindig üdvözli, ha a kormány barátságosabbá kívánja tenni a hazai vállalkozási környezetet – kommentálta a társaság a fejlesztési adókedvezménnyel kapcsolatos változásokat. Ugyanakkor hozzátették: mindig nagy figyelmet fordítottak arra, hogy valamennyi tevékenységüket az előírások betartásával végezzék, semmilyen köz- és adótartozásuk ne legyen. Ennek ellenére a júliustól bevezetett 5 milliós értékhatár valóban rendkívüli óvatosságra intett minden céget, pláne az olyanokat, amelyek alvállalkozókkal, különböző helyszíneken, sokrétű tevékenységet folytatnak. Nem beszélve arról, hogy mindig lehetnek vitatott tartozások, amelyek ugyancsak hátráltatják a beruházási adókedvezmény igénybevételét. A korábbi szigor aligha növelte Magyarország tőkevonzó képességét, ezért szorgalmazták is a jelenlegi gyakorlat megváltoztatását. A Strabag eddig is élt és a jövőben is élni kíván a fejlesztési adókedvezmény lehetőségével, hiszen több folyamatban lévő beruházása van, s tervei között egy újabb jelentős program megvalósítása szerepel. A társaság 26 milliárd forintos költséggel új cementgyárat tervez építeni a készülő 6-os autópálya mentén. A beruházás várhatóan Pécstől nyugatra, a Strabag tulajdonában lévő bükkösdi alapanyagbánya közelében valósul meg.
