BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyelőre nem épül a Glas Trösch magyar üveggyára

2005. augusztus 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az már biztos, hogy az eredeti ütemterv szerint nem épül fel, s 2006-tól nem termel a svájci Glas Trösch Euroholding mosonmagyaróvári síküveggyára, de szó sincs arról, hogy az óriásberuházás megvalósítása kútba esett volna – közölte lapunkkal Kovács Gergely, Mosonmagyaróvár alpolgármestere. Kovács elmondta, Európa egyik legnagyobb üveggyártó cége néhány nappal ezelőtt arról értesítette a polgármesteri hivatalt, hogy a helyi ipari parkba tervezett, közel 20 milliárd forintos, zöldmezős beruházás megvalósítását elhalasztja. Indoklásként azt közölték, hogy Németországban vettek egy félkész üzemet, s most azt szeretnék mielőbb befejezni. (A Glas Trösch-nek a németországi Holdenslebenben már van gyártóbázisa.)
Az alpolgármester szerint csupán arról van szó, hogy a svájci cég nem akarta, hogy konkurensei vásárolják meg a készülő német üzemet, egyszerre két programmal pedig nem tudnak foglalkozni. Hangsúlyozta, egyelőre szó sincs arról, hogy nem valósul meg Közép-Európa legnagyobb és legkorszerűbb üveggyára, hiszen a Glas Trösch sem a tervezést, sem pedig az engedélyeztetési eljárás folyamatát nem állította le. Az viszont tény – s ez a céggel folytatott tárgyalások során többször el is hangzott –, hogy az engedélyeztetési folyamat Magyarországon meglehetősen lassú, s emiatt sem lett volna tartható az eredetileg tervezett 2006. végi átadás.
A mintegy 40 hektáros területen, két ütemben megvalósítandó építkezésről még tavaly kezdődtek tárgyalások. A Glas Trösch olyan 100 ezer négyzetméteres gyártóbázist és hozzá kapcsolódó logisztikai központot kíván megvalósítani Mosonmagyaróvár határában, amely mintegy 300 dolgozót foglalkoztatva naponta 750 tonna síküveg előállítására képes. Az egész kelet-közép-európai térséget kiszolgáló leendő gyár éves forgalma várhatóan eléri majd a 18–20 milliárd forintot. A felek már arról is megállapodtak, hogy az üveg előállításához szükséges valamennyi alapanyagot Magyarországon szerzik be, s azt vasúton szállítják az üveggyárba – tette hozzá az alpolgármester.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet