BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Milliárdos bírságot úsztak meg a kartellezők

2005. június 29. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) tegnapi tárgyalásán megállapította, hogy a finn Kemira-csoport és a belga Tessanderlo-csoport vállalkozásai nemzetközi kartellmegállapodásuk részeként felosztották egymás között az elsősorban az állati takarmánygyártók és a nagy hústermelők által használt takarmányfoszfát magyarországi piacát is. Az itthon 1991-től 2003-ig tartó jogsértés a leghosszabb ideig tartó kartell az eddig ismertté vált esetek közül – derül ki a GVH közleményéből.
A még a kilencvenes éveket megelőzően indult nyugat-európai együttműködésben a piac fő résztvevői részesedésük megőrzését kívánták biztosítani. Az évek során a megállapodás számos feltétele, a résztvevők köre és földrajzi lefedettsége is módosult, s 1991 után terjesztették ki többek között Magyarország területére is. Az érintett cégek információt cseréltek többek között az eladott mennyiségekről és az árakról, értékelték a piaci keresletet, elosztották a kvótákat, amikor pedig meghaladták az „engedélyezett” mennyiséget, kompenzációs mechanizmusban állapodtak meg.
Az eljárásban a GVH alkalmazta a kartellek feltárását segítő, úgynevezett engedékenységi politikáját: a Kemira elsőként jelentkezett a hatóságnál, bizonyítékokat szolgáltatva az európai kartell magyar hatásairól. Ezt követően a Tessanderlo is elismerte a jogsértést, további fontos írásos bizonyítékokat adott át. Miután a Kemira elsőként jelentkezett a GVH-nál, a társaság mentesült a rá váró több mint 1 milliárd forintos versenyfelügyeleti bírságtól, míg a másodikként jelentkező Tessanderlo hasonló nagyságrendű bírságát 131 millió forintra csökkentette a hatóság.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet