Nem hozott megállapodást a belügyi, a gazdasági és közlekedési, a pénzügyi és a környezetvédelmi tárca, valamint az autóbontási piac akkreditált cégeinek, képviselőinek azon tegnapi egyeztetése, amely a roncsautók forgalomból való kivonását szabályozta volna. Győző Gábor, a Magyar Gépjárműimportőrök Egyesületének (MGE) elnöke és Lukács Pál, a Magyar Gépjárműipari Szövetség (MGSZ) ügyvezető igazgatója azon az állásponton van, hogy ne lehessen kivonni a forgalomból hivatalos – az európai uniós előírásoknak megfelelő dokumentum szerint – bontási igazolás nélkül roncsautókat, vagy aki mégis ezt a megoldást választja, az külön illetékként fizessen nagyobb összegű díjat a jármű rendszámának leadásakor.
Az MGSZ és a MGE szerint a megegyezés azért maradt el, mert a Belügyminisztérium nem módosítja az idén áprilisban hozott rendeletét (NAPI Online, 2005. június 28.), amely lényegében a forgalomból kivonást teszi egyszerűbbé. Ez azonban a gazdasági és a környezetvédelmi tárca, valamint a hulladékhasznosító és autóbontós cégek képviselői szerint is ellentétes mind a roncsautókra vonatkozó alaprendeletével, mind az ezt harmonizáló kormányrendeletével mint magasabb rendű jogszabályaival.
Az összejövetel aktualitását az adja, hogy június 30-án éjfélig az autógyártóknak, illetve itthoni vezérképviseleteiknek, importőreiknek fel kell mutatniuk a „területlefedő roncsautó-visszavételi” hálózatuk felállítását igazoló szerződést. Eddig ugyanis nem sikerült érvényt szerezni annak az – európai uniós elvárások szerint készült – kormányrendeletnek, amely előírja: a forgalomból járművet kivonni csak a közösségi normák szerint kialakított autóbontók által kiadott igazolás birtokában lehet. Ennek az elvárásnak mond részben ellent az említett, érvényben lévő belügyminiszteri rendelet egy része. Főleg erre vezethető vissza, hogy a regisztrált hulladékkezelőknél idén – az első negyedévi adatok alapján – ezer roncsautó szabályos bontásáról adtak ki igazolást, miközben csaknem 40 ezer autót vontak ki a forgalomból.
Az érintettek a rendelet módosítására kérték a belügyi tárcát, ám – információnk szerint – a tegnapi megbeszélésen ezt azzal hárították el, hogy személyiségi és alkotmányos jogokat sért a járműtulajdonos számonkérése arról, mit tesz a régi autójával. A tárgyalópartnerek többsége azonban ezt a jogértelmezést nemcsak az európai uniós, hanem a kormányrendelet előírásaival is ellentétesnek tartja.
