BUX 138954.79 -0,39 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Regionális repülőterek: magántőkében bíznak

A regionális repülőterek fejlesztése több szempont miatt is kiemelt terület a hazai közlekedésfejlesztésen belül. Ennek ellenére idén csökken a központi forrásból erre fordítható keret, miközben egyre több magántőkét sikerül bevonni.

2005. május 30. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem csak turisztikai okokból, hanem a helyi gazdasági élet élénkítése érdekében is immár jó ideje központi forrásokat is igénybe vehetnek a regionális repülőterek fejlesztésére a létesítmények tulajdonosai, működtetői. Jelenleg a kormány terveiben a debreceni és a sármelléki légikikötők fejlesztése áll az első helyen, de több más regionális repülőtér is van, ahol az elmúlt években jelentős fejlesztéseket hajtottak végre, igaz, döntő mértékben önkormányzati pénzek felhasználásával.
Számos szempontot kell figyelembe venni ahhoz, hogy megalapozottan lehessen dönteni a regionális repülőterek fejlesztéséhez szükséges állami támogatásokról – tájékoztatták lapunkat a regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárcánál. Lényeges, hogy az ország melyik részén helyezkedik el a repülőtér, hogyan tudja érvényesíteni regionális hatását. Fontos kérdés a repülőtér kapcsolata a közúti és a vasúti hálózattal, sőt az ezen a területen várható változásokat is figyelembe kell venni. Nem mellékes az sem, hogy a térségben milyen egyéb beruházások voltak a közelmúltban, zajlanak-e vagy terveznek-e olyan invesztíciókat, amelyeknek jelentős hatásuk lehet a repülőtér működésére.
A tavalyi költségvetésben az országos jelentőségű területfejlesztési programokban a regionális repülőterek fejlesztésére 718 millió forintos keretet hagytak jóvá, ebből összesen öt reptér, a debreceni, a nyíregyházi, a pécsi, a szegedi és a taszári kapott támogatást. A 2005. évi költségvetésben már csak 438 millió forint áll rendelkezésre erre a célra. (A keret azért csökkent a megelőző évihez képest – tudtuk meg a tárcánál –, mert jelentős magánforrásokat sikerült, sikerül bevonni. Szakmai körök szerint egyébként ezen légikikötők fejlesztéséhez és folyamatos működtetéséhez elengedhetetlenek a vállalkozói pénzek.)
A pécs-pogányi és a szegedi repülőtér fejlesztését szakmai szempontból – az országhatárhoz való közelségükön túl – gazdasági potenciáljuk is indokolja; a nyíregyházi gyakorlatilag elkészült, a támogatásra a befejező munkálatokhoz volt szükség. A debreceni regionális repülőtéren már a korábbi években is történtek nagyobb beruházások. A városi önkormányzat hozzájárulása azonban csak a karbantartásra, üzemeltetésre és minimális fejlesztésekre volt elég. Most az itt előirányzott beruházások mértéke meghaladja az 1,1 milliárd forintot, amelyből 41 százalékot az önkormányzat, 59-et pedig – idén 373 millió, jövőre pedig 292 millió forint értékben – a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal áll. Idén és 2006-ban többek között bővítik az utasforgalmi épületet, irányítótorony épül, modernizálják a fénytechnikát, a közműveket, kiszolgáló gépjárműveket vásárolnak, átalakítják a meglévő hangárokat a cargoforgalom kezelésére, parkoló épül, és lehetővé teszik logisztikai központok betelepedését.

Ábrahám Ambrus
Ábrahám Ambrus

Ez is érdekelhet