Tegnap hivatalosan is átadták Magyarország első PET-CT központját, amely már néhány nappal korábban megkezdte az onkológiai, kardiológiai és az ideggyógyászat körébe tartozó betegek diagnosztizálását. Az intézmény a környező országokból is fogad betegeket, Délkelet-Európában ugyanis jelenleg nincs ilyen berendezés. Az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet bővítése során állami beruházással megépült új diagnosztikai épületben kapott helyet a nukleáris medicina osztály épületszárnya és a PET-CT készülék. A GE Healthcare által kifejlesztett, félmilliárd forint értékű berendezés beszerzésére azonban nem maradt állami forrás, így azt a magánbefektetők közvetett tulajdonában lévő PET Orvosdiagnosztikai Kft. vásárolta meg. A most megnyílt budapesti PET-CT központ évi 12 ezer beteg vizsgálatára alkalmas, de kezdetben évi kétezer beteg felvételével számolnak.
Magyarországon évente 25-30 ezer PET (pozitronemissziós tomográfia) vizsgálat lenne indokolt, de a tíz évvel ezelőtt üzembe állított és mostanáig egyedüliként működő hasonló debreceni berendezés mindössze hét-nyolcszáz beteg vizsgálatát képes elvégezni. A társadalombiztosítás jelenleg csak a debreceni vizsgálatot téríti, ahol azonban igen hosszú várólistával kell számolni. Akik ezt nem kívánják kivárni és megengedhetik maguknak, igénybe vehetik az új budapesti gépet is, itt azonban 295 ezer forintot kell fizetni egy vizsgálatért. (Ez az indulásként évi kétezer beteggel számolva 590 millió forintos forgalmat jelent.) Nyugat-Európában egyébként mintegy 1400 euró egy ilyen vizsgálat, míg az Egyesült Államokban 3-4 ezer dollárba is belekerül – mondta a NAPI Gazdaság kérdésére Deák Gábor, a PET-CT központ ügyvezető igazgatója.
