Bár még tart a vizsgálat az egy héttel ezelőtti diósgyőri gőzrobbanás ügyében, de az hovatovább biztosnak tűnik: a diósgyőri kohászati cég, a DAM 2004. Kft. biztosítójának mélyen a zsebébe kell nyúlnia. A kár – amely üzemcsarnokokban, más ingatlanokban és ingóságokban keletkezett – szakértők szerint több tíz millió forint, de többek szerint a százmilliót is jócskán meghaladja.
Egy héttel ezelőtt az acélgyártás során keletkezett salakot ürítették ki a tárolón, ám az 1300 fokon izzó anyag vélhetően vízzel érintkezhetett, emiatt történt a robbanás. Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség arról tájékoztatta tudósítónkat, hogy nem hidrogén, hanem valószínűleg gőzrobbanás történt, „a salaktál aljában elhelyezett nem idegen anyag nedvességtartalmának következményekén”.
A DAM 2004 Kft. vezetése mindenesetre a salaktálkezelés technológiai folyamatának módosítására és betartásának szigorítására szóbeli utasítást adott. A társaság ügyvezetője, Tóth Béla korábban újságíróknak elmondta: felelősségbiztosításuk alapján térítik meg a kárt. Az igazgató vélhetően nem számolt azzal, hogy nemcsak a környező házakban okoztak pusztítást a szanaszét repülő, izzó salakdarabok, hanem a már nem működő üveggyár területén működő Triász Kft. üzemében is. A tűz itt egy 1500 négyzetméteres csarnokban pusztított, ahol számítástechnikai – főként műanyag – alkatrészeket tároltak nagy mennyiségben. A teljesen kiégett raktárban két évre elegendő szétszerelendő műszaki berendezést tároltak, amelyeket az ország egész területéről vásároltak fel. A biztosító mindenesetre itt is megkezdte a kárfelmérést.
A DAM 2004 a robbanás ellenére tovább dolgozik, a termelő berendezésekben nem esett kár, az idei üzleti terv feszített. A cég ebben az évben 343 ezer tonna acél és 327 ezer tonna hengerelt áru gyártásával számol, 50 milliárd forint árbevétel mellett szerény nyereséget tervez.
