BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kétéves a nyomdai termékdíj, megduplázták a tarifát

A termékdíj két évvel ezelőtti bevezetése kezdetben nemcsak a többletköltség „lenyelésére” késztette a nyomdákat, hanem további adminisztrációval is járt. Tavaly május óta a lényegében környezetvédelmi díjat az ingyenesen reklámkiadvány megrendelőjének kell befizetnie, amihez az adatokat a nyomda szolgáltatja, ugyanakkor a csomagolási termékekért változatlanul a gyártó fizeti a termékdíjat.

2005. május 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Valamivel több, mint két évvel ezelőtt vezették be, hogy egyes nyomdai termékek után meghatározott számítás szerinti termékdíjat kellett fizetni, ami nemcsak növelte a költségeiket, hanem plusz adminisztrációval is járt. Kezdetben a nyomdák – ha tehették – a többletköltséget nem hárították tovább az ügyfelekre, hiszen már akkor is nagy volt a verseny a megrendelőkért – összegezte tapasztalatait a NAPI Gazdaságnak Kelemen István, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szabályozási és termékdíj osztályának tanácsosa. Manapság az ingyenesen terjesztett, reklámhordozó nyomdai termékek – amilyenek például a kereskedelmi láncok akciós kiadványai, a szórólapok – után Magyarország európai uniós csatlakozása óta a munka megrendelőjének kell a termékdíjat az illetékes adóhivatalnak befizetnie, így ez csak formailag terheli a nyomdákat, hiszen a számlán fel kell tüntetni az ehhez szükséges adatokat. Mind a reklámhordozó, mind a csomagolási nyomdai termékek után súly alapján kell fizetni a termékdíjat. Ám míg a reklámkiadványok esetében a 2003-as bevezetéskor a kilogrammonkénti 13,5 forint díjat 26 forintra emelték, addig a csomagolótermékek „ökodíja” – a felhasznált anyagok típusától függően – kilogrammonként 6–44 forint közötti összeg. Az előbbi termékkör díjfizetése immár egy éve a megrendelőre hárul, a nyomtatott csomagolóanyagok utáni termékdíj befizetése változatlanul a nyomdákat terheli. Az egyéb nyomdai termékek után – mint amilyenek például az újságok, magazinok vagy a könyvek – termékdíjat nem kell fizetni.
Az elmúlt két évben – a megbízások megtartása érdekében – a nagyobb nyomdák, ameddig csak lehetett, nem terhelték a megrendelőket a termékdíjjal, később is csak mérsékelten érvényesítették ezt a plusz költséget. Voltak azonban kisebb cégek, amelyek úgy „oldották meg” a problémát, hogy nem fizették ki a termékdíjat és a vevőkre sem hárították át azt – összegezte az ismertebb nyomdák tapasztalatait Óhegyi Lajos, a Zrínyi Nyomda kereskedelmi vezérigazgató-helyettese. Ebből is adódott, hogy a nagyobb, jogkövető nyomdák – az áraik kialakításakor – sokszor versenyhátrányba kerültek. Óhegyi szerint a tavaly év közepe óta hatályos törvénymódosítás tiszta helyzetet teremtett: a nyomdák kötelesek feltüntetni a számlán az általuk „gyártott”, ingyenesen hozzáférhető reklámkiadványok tömegét, a vevő pedig ennek alapján fizeti be a termékdíjat az adóhivatalnak. Bár ez a nyomdai árajánlatot tekintve kedvezőbb helyzet, mégis plusz kiadást jelent a megrendelőnek, ráadásul az ezzel járó adminisztráció, a befizetés az ügyfélre hárul. A kiadások csökkentése érdekében a Zrínyi Nyomda – a megrendelőkkel való egyeztetés után – alkalmanként a mérsékeltebb minőségű, könnyebb grammsúlyú papírral dolgozik, így a termékdíjhányad is kevesebb. A megrendelők szempontjait is figyelembe véve a Zrínyi nyomdát sem a korábbi termékdíj-fizetési szabályozás, sem a mostani változat nem „rengette meg”, ugyanakkor mindig teljesítették az ezzel járó kötelezettségeket – összegezte Óhegyi.
Mindenki elfogadta, hogy a környezetvédelem érdekében jogos a termékdíj bevezetése, de a törvény tavalyi módosításakor nem vették figyelembe, hogy a korábbi csaknem száz csomagolóanyagot felhasználó nyomdai cég helyett hirtelenjében több tízezerre bővült a fizetésre kötelezettek köre. Ahogy a jogszabály hatályba lépésekor, most is többet kellett volna az előzetes tájékoztatással törődni, minél egyértelműbb információkkal ellátni az érintetteket – vélekedik Fehér Badics Lászlóné, a Veszprémi Nyomda gazdasági igazgatója. A meghatározóan újságtermékeket készítő veszprémi cég úgy döntött, hogy belép az Ökopannon Kht.-be, így felére csökkent a termékdíj-fizetési kötelezettsége, hiszen ez a szervezet vállalja a csomagolóanyagok egy részének visszagyűjtését, újrahasznosítását.
A főleg könyvek előállításával foglalkozó gyomaendrődi Gyomai Kner Nyomda Rt. nem hárította tovább ügyfeleire a csomagolási anyagok utáni termékdíját, ezzel számos megrendelőt sikerült megőriznie – mondta lapunknak Csíkné Tímár Éva gazdasági igazgató.

Rozgonyi György
Rozgonyi György

Ez is érdekelhet