Hosszas előkészítés után eldőlt, hogy a világ legnagyobb gumiabroncsgyártójának, a 108 ezer embert foglalkoztató japán Bridgestone-nak az európai leányvállalata, a Bridgestone Europe NV/SA Tatabánya mellett építi fel új európai üzemét. A 190 millió eurósra (mintegy 47,5 milliárd forint) tervezett beruházás a tervek szerint jövőre kezdődik el, s 2008-ban indul a termelés. A 66 hektáron elterülő gyáregységben elsősorban személy- és kisteherautókra készülnek majd abroncsok.
A vállalat internetes oldala szerint 2009 első felére már 8 ezer autógumit gyártanak majd naponta az üzemben, ahol Európában elsőként fogják alkalmazni a Bridgestone Bird nevű gyártási technológiáját, amely a teljes munkafolyamatot automatizálja. A cég közleménye szerint Tatabányáról elsősorban az európai piacra termelnek majd, miután az elmúlt években a kereslet itt számottevő mértékben emelkedett. 2008-ra a japán cégóriás 24 országban 51 gyárral rendelkezik majd. A társaságnak ez lesz a második közép-európai üzeme, jelenleg ugyanis a lengyelországi Poznanban már működik egy gyáruk. Bencsik János tatabányai polgármester a bejelentés utáni sajtótájékoztatón elmondta, hogy a japán abroncsgyártó „becsalogatása” az ITDH-val végzett közös munka eredménye.
A Bridgestone-nak tavaly 23,4 milliárd dolláros árbevétele volt, ami 9 százalékos növekedés a bázishoz képest, a nettó eredménye pedig még ennél is látványosabban, 34 százalékkal, 1,1 milliárd dollárra ugrott. A japán vállalat üzemi eredménye az első negyedévben 44,02 milliárd jen (419 millió dollár) volt, míg adózott eredménye 6,8 százalékkal, 26,14 milliárd jenre csökkent. A forgalma ezzel együtt 7,9 százalékkal felszökött, elérte a 603,94 milliárd jent. Az első üzleti félévben a Bridgestone 78 milliárd jenes üzemi eredményt valószínűsít a korábbi 64 milliárdos előrejelzését megemelve.
