A Magyar Villamos Művek Rt. és román partnere, a Transelectrica SA. tegnap szerződést írt alá a Békéscsaba–Nagyvárad közötti 400 kilovoltos távvezeték megépítéséről – tájékoztatta lapunkat az MVM. A tervezett távvezetéki összeköttetés az európai árampiac egyik fontos regionális kapcsolatát teremti meg a két ország között, s emellett növeli Magyarország határkeresztező átviteli kapacitását is.
A fejlesztés magyar részről mintegy 20 millió euró, míg a román oldalon 30 millió euró ráfordítást jelent, s mindkét fél a saját területen történő beruházást maga finanszírozza. Az építkezés befejezését a tervek 2008 első felére teszik. Ezzel már a második távvezetéki kapcsolat jön létre Magyarország és Románia között. A fejlesztés fő indoka a dél-kelet-európai rendszer közelmúltbeli csatlakozása az európai egyesített villamosenergia-rendszerhez (az UCTE reszinkronizációja), illetve az ennek eredményeként megnövekedett villamosenergia-szállítások.
