A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) tegnap – kötelezettségek előírásával – engedélyezte, hogy a Ringier AG tulajdonában lévő B.V. Tabora a Népszabadság Rt.-ben lévő többségi, 67,65 százalékos részvénycsomagja birtokában ezentúl gyakorolhassa irányítási jogát. A GVH elvárása szerint a Ringier-csoport köteles a jelenleg közvetlen érdekeltségében lévő napilapok (Blikk, Nemzeti Sport, Mai Nap) és a Népszabadság hirdetésszervezési tevékenységét legalább 2006. április 30-ig szétválasztottan működtetni. Ennek lényege, hogy ez idő alatt e napilapokat nem ajánlhatja egy hirdetési csomagban a Népszabadsággal. Emellett a Népszabadság hirdetési listaárait 2007. október 30-ig féléves időszakokban legfeljebb az előző félévi országos napilappiaci hirdetési átlagárak emelkedésének mértékében növelheti.
A mostani döntést megelőzően a GVH – erőfölényes piaci helyzet megakadályozásának indokával – nem hagyta jóvá, hogy a Ringier többségi irányításra vonatkozó kérelmét (NAPI Gazdaság, 2003. szeptember 26., 5. oldal). A döntés ellen a Ringier pert indított, amelynek eredménye az lett, hogy a Fővárosi Bíróság új eljárásra kötelezte a GVH-t. A hivatal újabb vizsgálatot végzett, amelynek megállapítása szerint 2003 szeptembere óta – versenyjogi szempontból – lényeges lappiaci változások történtek. A Ringier eladta a Magyar Hírlap kiadási jogát, az Axel-Springer pedig elindította a Reggel című napilapot. Emiatt az úgynevezett horizontális hatással már nem kell számolni – olvasható a GVH indoklásában.
Nem várhatók látványos változások a Népszabadság Rt.-nél – mondta lapunknak Papp Béla, a Ringier Kiadó Kft. ügyvezető igazgatója. A tulajdonosok másfél éve elkezdtek egy korszerűsítési folyamatot, amelynek eredményeként sikerült javítani a lap arculatán, ugyanakkor ezzel párhuzamosan a létszámcsökkentési folyamatot is lezárták. Ezt követően az a cél, hogy a napilap példányszám-emelkedésével párhuzamosan a hirdetési bevételek is növekedjenek.
