BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A közeljövőben fogadják el a „kvótatörvényt”

2005. március 23. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A héten szavazott a parlament az üvegházhatású gázok kereskedelméről szóló törvénytervezet módosító indítványairól, így a zárószavazás és a törvény elfogadása az elkövetkezendő hetekben várható. Ezzel egy időben a cégek folyamatosan közlik kibocsátási „teljesítményüket” a környezetvédelmi tárcával, ahol lassan elkészül a létesítményszintű kiosztás is. Ha az utóbbi is megvan, akkor tölthetik fel kvótáikat a tagországok, így Magyarország is a központi tranzakciós tárba (registry), amivel megindulhat a tényleges kvótakereskedelem.
A közös registryt Brüsszel még december 21-én fogadta el, nem sokkal később pedig majdnem minden állam, köztük Magyarország nemzeti kiosztási tervét (nkt) is elfogadták úgy, hogy a kormány mintegy négymillió kvótával többet igényelt a korábbi tervekhez képest (NAPI Gazdaság, 2004. december 13., 4. oldal). A tagországok közül a svédek, a németek, a hollandok, valamint a dánok már üzemeltetik registryjüket, amelyet felhasználva – a cégek kvótáival – elméletben már nemcsak határidős, hanem azonnali ügyletek is köthetők az említett országok esetében. A Nord Pool norvég brókercégnél például majdnem 30 ügyfél regisztráltatta magát kibocsátáskereskedelemre.
A kvóták tonnánkénti ára a Point Carbon információszolgáltató cég szerint jelenleg 14,85 euró, szemben a január eleji 6-7 euróval. A Vertis Környezetvédelmi Pénzügyi Tanácsadó Kft. elemzői szerint az árnövekedés főként az év eleji európai szintű gázáremelkedésnek, valamint a hosszan tartó hideg időnek volt a következménye. Szintén a növekedést serkentette az, hogy mind a cseh, mind pedig a lengyel nkt-ben szereplő kiosztandó mennyiséget megkurtította Brüsszel, így alighanem kevesebb kvóta lesz a piacon.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet