Péntek délutáni ülésén döntést hozott az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) igazgatótanácsa a szervezetnek és magának a betétbiztosítási rendszernek az átalakításáról, valamint az átalakítás ütemezéséről. Bár maga az igazgatótanács is változtathat – például a díjfizetési – szabályokon, de az átalakítás néhány ponton szükségessé teheti a hitelintézeti törvény betétbiztosításról és intézményvédelemről szóló részének módosítását is. Ha időben elindul a jogalkotási folyamat, a betétbiztosítási ügyeket akár már a tavaszi ülésszakán tárgyalhatja a parlament.
A változások számottevőek, mivel felmerült a betétbiztosítás függetlenségének kérdése is. Az OBA ugyanis nemcsak bankcsőd esetére biztosítja a betéteket, de joga van megelőző intézkedések megtételére is. Kérdéses, hogy a szervezetnél maradnak-e a beavatkozási jogok vagy azt más pénzügyi szervezet gyakorolja majd a jövőben. Az átalakítás másik két kardinális kérdése az összegyűlt – idei nyereséggel számolt – mintegy 55 milliárd forintos vagyon befektetése és ezzel összefüggésben a bankok díjfizetési rendszerének alapvető módosítása. Korábban közölt információink szerint ez a bankok díjfizetésének rendszerét érintené (NAPI Gazdaság, 2004. február 10., 4. oldal). Eszerint a bankok a jövőben vagy nem fizetnének éves betétbiztosítási díjat, de azt számlájukon gyűjtenék és egy bankcsőd esetén ezt utalnák át az OBA-nak, vagy a díj felét befizetnék, s a felét gyűjtenék a saját számlájukon.
