BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Két évet kell várni a csődtörvényre?

Már az idén elkészülhetne az új csődtörvény, de a kapcsolódó törvények módosítása és a közelgő választás miatt 2007-re tolódhat annak hatálybalépése.

2005. február 14. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Várhatóan csak jövő ősszel készül el az új fizetésképtelenségi törvény, s attól függően, hogy a parlament mikor tárgyalja, legkorábban 2007 első felében léphet hatályba – mondta lapunknak a törvény kodifikációs bizottságának napokban tartott ülése után Molnár György, a Felszámolók Országos Egyesületének (FOE) elnöke, a kodifikációs bizottság tagja. Ezzel éppen egy évet csúszhat, s a következő kormányra és parlamentre maradhat a törvényalkotás.
Gadó Gábor, az Igazságügyi Minisztériumnak a csődtörvény megalkotásért felelős helyettes államtitkára elmondta, hogy az új szabályozó jelenleg is államigazgatási egyeztetés alatt álló koncepciójának megalkotása során két lehetőséget vizsgáltak. Az egyik szerint idén ősszel már csak a jelenleg hatályos csődtörvény legszükségesebb módosításaira kerülne sor, s egy évvel később tárgyalná az Országgyűlés az új szabályozó tervezetét, a másik változat szerint pedig még az idén benyújtanák a parlamentnek a törvénytervezetet. A koncepcióról szóló előterjesztés egyébként már a következő hetekben – az államtitkári egyeztetés, majd a gazdasági kabinet után – a kormány elé kerülhet. A helyettes államtitkár korábban úgy nyilatkozott, hogy a tárca, ha szükséges, képes elkészíteni a törvénytervezetet már az idei őszi ülésszakra.
Ebben ez esetben sem készülhetnek el azonban a több törvényt érintő, az új fizetésképtelenségi törvény alkalmazhatósága szempontjából meghatározó módosítások. Változna például a gazdasági társaságokról szóló törvény és a büntető törvénykönyv is. Molnár György szerint ezen jogszabályok módosítása sok időt venne igénybe, minderre a 2006-os tavaszi választások miatt azonban már nincs elég idő, s nem szabad elkapkodni a módosításokat a hátralévő időben. „Ha a részletkérdéseket nem kellő módon dolgozzuk ki, az több kárt okozhat, mint hasznot” – mondta a FOE elnöke.
Rohammunka helyett tehát a jelenleg hatályos csődtörvény nyolc pontján hajtanának végre módosításokat annak érdekében, hogy az új jogszabály elkészültéig tartó átmeneti időszakra a mostani törvény meglévő anomáliáit megszüntessék. Így még az idén bevezetnék a fizetésképtelenné váló cégek menedzsmentjének vagyoni felelősségre vonhatóságát abban az esetben, ha fizetési gondokkal küzdő cégüknél nem indítják meg időben a csődeljárást; szabályoznák a fizetési moratórium és a vagyonfelügyelő azonnali kirendelhetőségének tisztázatlan kérdését, illetve azt, hogy mi számít felszámolói és szakértői költségnek és az kit terhel. Mindez a legkésőbb február végéig a kormány elé kerülő új törvénykoncepció része lesz.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet