A korábban várt félmilliárdos veszteség helyett 79 millió forintos mérleg szerinti nyereséggel zárta a tavalyi évet a Fundamenta-Lakáskassza Lakás-takarékpénztár Rt. – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Gergely Károly elnök-vezérigazgató. A pozitív eredmény magyarázata, hogy a tavalyi magas kamatok miatt a befektetési eredmény 20 százalékkal a várt fölött alakult, s a költségeket (leépítés, értékesítési költség csökkentése) 32 százalékkal faragták le. Erre az évre 300-400 milliós adózás előtti eredményt terveznek. A Fundamenta 2004-es mutatói dinamikus, jóval az infláció fölötti bővülésről árulkodnak. A cég tavaly 142 milliárd forintnyi összegben kötött üzletet (mintegy 70 ezer szerződést), ezzel éves átlagban a piaci bővülés 45 százalékát hozta. Idén a terv 170 milliárd forint – mondta lapunknak Gergely. A cég tavalyi teljes szerződéses összege 449 milliárd forint, amely 440 ezer ügyfél között oszlik meg.
A hitelintézet betétállománya év végén 70 milliárd forint volt. Ezt idén további 10 milliárddal szeretnék növelni, ám ez nem lesz könnyű, hiszen 2005-ben is sok szerződés jár le, s ha az ügyfelek felveszik az összegyűjtött pénzt, a kamatot és az állami támogatást, az jelentősen csökkenti majd a betétállományt. Májustól pedig folyamatosan járnak le a leghosszabb futamidejű, még 1997-ben kötött 8 éves lejáratú szerződések, mintegy 9 milliárd forint értékben (a nyolc évig takarékoskodók a pénzüket nemcsak lakáscélra, hanem bármire felhasználhatják), s emellett rövidebb futamidejű szerződések is kifutnak. A százezredik ügyfélkiutalás egyébként januárban történt meg. A Fundamenta a kilépők számára új termékkel, kereskedelmi banki betét és lakástakarék kombinációjával áll elő. A tavaly lejáró szerződések újrakötésének aránya 10 százalék volt, s ezt szeretnék idén ezekkel a termékekkel 25-30 százalékra feltornázni. A Fundamentánál a lejáró szerződések egy részénél hitelt is felvesznek az ügyfelek, ez tavaly 10 milliárd forint volt, s idén is ennyire számítanak. A hitelállomány ugyan nem túl nagy, de jó minőségű.
Morafcsik László értékesítési igazgató a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a cég üzletkötői, úgynevezett személyi bankárjai hozták tavaly az új kötések 45 százalékát, a többi partnerpénzintézetektől származik. Hálózatukban erősítik a keresztértékesítési tevékenységet (cross selling), kiemelt feladatként kezelik idén a panelrehabilitációban való részvételt – egy új termék kidolgozása folyik ezen a téren –, illetve közműprojektekben is aktívabbak lennének, s hangsúlyos lesz a banki jelzáloghitellel kombinált lakástakarék-termék értékesítése is. Ilyen hiteleket tavaly 12-13 milliárdos állományértékben értékesítettek.
