BUX 139068.60 1,05 %
OTP 44690 1,61 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megugrott az ATM-forgalom

Az ünnepek alatt számottevő mértékben emelkedik a kézpénzforgalom a bankoknál és az automatáknál, ezért egyes biztonsági cégek ilyenkor nem engedik szabadságra dolgozóikat.

2004. december 29. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az év végi ünnepek alatt a pénzszállítás körülbelül a duplájára emelkedik egy átlagos időszakhoz képest – válaszolta lapunk kérdésére Juhos Róbert, a Group 4 Falck értékszállítási igazgatója. Az ATM-es pénzszállításban piacvezető társaság több mint másfél ezer automata feltöltését végzi. (A banki térben található automatákat jellemzően nem pénzszállítók, hanem a bank dolgozói, biztonsági őrei töltik fel.) A forgalomnövekedésben a kereskedelmi egységek és az ATM-ek részesedése nagyon magas – utóbbit a lakosság nagyrészt még mindig a fizetése felvételére használja –, míg a bankfiókokban kevéssé jellemző a növekedés – válaszolta kérdésünkre az igazgató.
Az automaták feltöltöttségi szintjét mindig a megrendelő igényéhez igazítják, így van olyan automata – például a plazákban – amelyeket napjában többször is újra kell tölteni, míg például a vidéki helyeken az ATM-ek feltöltöttségének megemelésével igazodnak a növekvő forgalomhoz. Utóbbi esetben azonban sokszor előfordul, hogy a megrendelő elkalkulálja a pénzigényt, s a gép kiürül. A pénzszállítás az ünnepek idején is zavartalan, ilyenkor a nagyobb igénybevétel miatt a Gruop 4 Falcknál például szünetel a szabadságolás. A társaság egyébként nem kér felárat az ünnepek idején való pénzszállításért.
A két ünnep között is zavartalan a pénzszállítás az Euronet pénzkiadó automatáinál – mondta lapunknak Bagi András, a társaság operációs vezetője. (Az Euronet 485 ATM-mel rendelkezik, így Magyarország második legnagyobb hálózatát üzemelteti.) Természeti akadályok, például nagy hóesés viszont lehet befolyásoló tényező az ellátásban – mondta el az igazgató. Bagi szerint nem a pénzszállítás jelenti a szűk keresztmetszetet az ünnepek idején sem, hanem hogy egyes ATM-ek olyan helyen vannak, ahol a nyitva tartás korlátozása miatt nem érhető el mindig. Az Euronet tapasztalatai szerint a készpénzforgalom az ünnepek idején 15–20 százalékkal nő meg, ám karácsony után kissé leül, majd december 30-án és 31-én újra megemelkedik, de a karácsonyi szintet már nem éri el – válaszolta kérdésünkre Bagi.
A legtöbb ATM-et üzemeltető OTP Banknál a korábbi évek sajátosságainak megfelelően alakult a pénzforgalom a két ünnep között, az ATM-eknél és a fiókokban is zavartalan volt a készpénzellátás – tájékoztattak a hitelintézetnél. A Raiffeisen Banknál az előző hónapok azonos időszakához képest a bejövő készpénzforgalom több mint 50 százalékkal növekedett, és azóta sem esett vissza – nyilatkozták a hitelintézetnél. A pénzszállítás és az ATM-ellátás zavartalan annak ellenére, hogy a kifizetések az előző hónapok azonos időszakához képest 60 százalékkal nőttek. A Raiffeisen a várható forgalomemelkedésre úgy készült fel, hogy már december elsejétől kezdődően növelte a kezelésében lévő ATM-ek készpénzkészleteit. Karácsony után az ATM-ből történő készpénzfelvétel a november végi szintre esett vissza. A hitelintézet tapasztalatai szerint a forgalom aránya változott, összességében jelentősen nőtt a bejövő és csökkent a kiáramló pénz a fiókhálózatban, a Raiffeisen esetében ez a jelentős készpénzbefizető nagyvállalati ügyfélkörrel magyarázható.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet