Az osztrák Dorotheum nyerte azt a nyilvános pályázatot, melyet az ÁPV Rt.-hez tartozó Magyar Befektetési és Vagyonkezelő Rt. írt ki az Orex Óra-Ékszer Kereskedőház Rt. 30,99 százalékos részvénycsomagjára. Az Orex tegnapi rendkívüli közgyűlésén a tulajdonosok jóváhagyták a tranzakciót, valamint tőkeemelésről is határoztak. (Az aukciós házon kívül a cégben 38 százaléka van az MRP-szervezetnek, a fennmaradó paketten pedig több magánszemély osztozik.)
Az Orex 715 millió forint értékben új részvényeket bocsát ki, amelyeket a tulajdonosok döntése szerint egyedül a Dorotheum jegyezhet le. A tőkeemeléssel az ékszerkereskedelemmel, zálogház-működtetéssel és aukciók lebonyolításéval foglalkozó osztrák csoport részesedése meghaladja majd a 75 százalékot – mondta lapunknak Reményik Kálmán, az Orex elnök-vezérigazgatója. A Dorotheum tervei szerint az óra- és ékszereladás fejlesztése mellett felélesztenek két régi üzletágat, a záloghitelezést és az aukciót. Ez utóbbi elképzelések egyébként némi fejfájást okozhatnak majd a hazai piac legismertebb szereplőjének, a BÁV Bizományi Kereskedőház és Záloghitel Rt.-nek.
A 42 üzlettel rendelkező és mintegy 200 dolgozót foglalkoztató Orex a tavalyi évet közel 2,3 milliárd forint árbevétel mellett 200 millió forint mérleg szerinti veszteséggel zárta. Erre az évre 2,5 milliárd forint forgalmat terveznek. Az üzemi szinten nyereségesen működő társaság eredménye 2003-ban azért lett ilyen rossz, mert a cég önrevíziót hajtott végre, ami 390 millió forinttal rontotta az eredményt. (Erre azért volt szükség, mert az Orex korábbi vezetése több éven át nem számolt el bizonyos veszteségeket.) Az önrevízió eredményeként a társaság jegyzett tőkéje 880 millióról 404,8 millió forintra csökkent, míg saját tőkéje a korábbi 2,3 milliárd forintról 412,6 millió forintra olvadt, s ezek a számok már az Orex valódi helyzetét tükrözik – tette hozzá Reményik.
