BUX 139976.65 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Most érdemes logisztikai ingatlanba fektetni

2004. szeptember 29. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A piaci szereplők szerint az idei év második felében az új logisztikai ingatlanok eladási ára nő a leggyorsabban. Az Ecostat gazdaságelemző intézet által megkérdezettek szerint átlag 10,9 százalékkal drágulásra lehet számítani ebben a szegmensben, – derül ki a második negyedéves felmérésükből. A használt ingatlanok piacán szintén a raktárak kelendősége vezeti a rangsort, az előrejelzések szerint az ilyen épületeknek 9,5 százalékkal emelkedik az ára. Az új logisztikai központokat bérbe adó cégeknek sincs azonban okuk panaszra, a bérleti díjak várhatóan 10,5 százalékkal drágulnak a második félévben.
Az ingatlanberuházók szerint a logisztikai építmények, raktárak kihasználtsága egyenletesen magas az ország egész területén. A raktárak építése és bérbeadása hosszabb távon is kedvező befektetésnek tűnik, elsősorban az európai úthálózat dinamikus bővülése miatt.
A logisztikai célú ingatlanok kihasználtsága a fővárosban és környékén a legmagasabb, 70 százalék feletti. Ennél valamivel alacsonyabb - 63 százalékos - arány jellemzi a megyeszékhelyeket, viszont 66 százalékot mutat a vidéki városokban. A beruházó cégek szerint a logisztikai ingatlanok hasonlóan kedvező kihasználtságára lehet számítani az év hátralevő részében is. Hasonlóan optimisták az ingatlanforgalmazók is, ezek a társaságok a kereslet erőteljes növekedését és a bérleti díjak jelentős emelkedését várják az évvégéig.
Rossz hír azonban a logisztikai központot építőknek – az Ecostat felmérése szerint –, hogy nő a hazai nagyvállalatok saját tulajdonában lévő ingatlanainak aránya. A raktárak esetében ez azt jelenti, hogy míg az első negyedévben ez a szám 75 százalékról 73 százalékra csökkent, április és június között azonban 83,3 százalékra nőtt a nagyvállalatok saját tulajdonban lévő raktárainak aránya. A saját tulajdonhányad növekedésével párhuzamosan csökkent a bérelt területek részesedése, és ezzel megtört a raktári ingatlanbérlés növekedésének tavalyi lendülete. Ezt a tendenciát jól mutatja, hogy a második negyedévben csak a társaságok 13,3 százaléka tervezte új ingatlan bérlését, míg ez az arány január és március között még 19 százalék, tavaly év végén pedig 23,5 százalék volt.
A bérlési kedv csökkenését jelzi, hogy a nagyvállalatok egyre kisebb hányada tervezi meglévő ingatlanjainak bérleménnyel való felváltását. Míg ez az arány az első három hónapban 54,5 százalék volt, addig a második negyedévben 33,3 százalékra esett vissza. A befektetők szempontjából azonban ezt a folyamatot ellensúlyozhatja, hogy a kis- és középvállalkozások közül egyre többen cserélik saját tulajdonú ingatlanjukat bérleményre.
A saját tulajdonú ingatlanok aránya április és június között a korábbi 89-ről 78,4 százalékra csökkent, igaz, a bérelt raktárterületek részesedése ennél valamivel kisebb mértékben: kilenc százalékkal nőtt.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet