Szinte semmi remény nem maradt arra, hogy életben maradjon a Fazola Henrik által több mint 230 éve megindított diósgyőri kohászat, miután az azt jelenleg folytató cég vezetői tegnap bejelentették, hogy megítélésük szerint végleg megpecsételődött a gyár sorsa. A cégnél most az elmúlt év augusztusától a termelést folytató Borsodi Nemesacél Acélgyártó (BNA) Kft. ellen indult felszámolási eljárás, ezt pedig a társaság tulajdonosai nem tudták kivédeni, ezért a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság várhatóan hamarosan felszámolószervezetet nevez ki az ügyek további kezelésére.
A gondokat tetézi, hogy tegnap a termeléshez nélkülözhetetlen oxigéngyár is megkezdte szakaszos leállását. Az energiaszolgáltatást biztosító Észak-magyarországi Áramszolgáltató (Émász) Rt. pedig fokozatosan „oltja le a villanyt”, miután a kohászati cég nem képes fizetni az áramért, illetve bankgaranciát felmutatni.
A kohászat végzetét lényegében a bankgarancia hiánya jelentette, egészen pontosan a cég termelését eddig finanszírozó CIB Bank Rt. azon kérése, hogy a működés biztosításába egy állami pénzintézet is kapcsolódjon be. Egyetlen ilyen bank sem akadt: információink szerint a kormány nem adta áldását arra, hogy a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) legalább havi 1,5 milliárd forint hitelt nyújtson a BNA-nak. Ennek megléte esetén a CIB hajlandó lett volna a maga eddigi havi 2,7 milliárd forintját tovább folyósítani.
Marjasné Endrédi Zsuzsanna, a BNA vezérigazgatója lapunknak elmondta, hogy ésszerűtlennek tartja a kormányzat álláspontját, hiszen acélipari fellendülésről lehet beszélni, a világpiaci árak folyamatosan emelkednek, és a diósgyőri cég biztos piacokkal bír. Ugyanakkor az is csaknem biztos, hogy a BNA összeomlása számos, elsősorban gépipari és járműipari vevőjét sodorhatja nehéz helyzetbe. Ugyancsak bizonyos, hogy mintegy 1200 ember kerül majd utcára; csoportos elbocsátásuk hamarosan megkezdődik.
A BNA Kft.-t - amely fölött most összecsaptak a hullámok - az elmúlt év nyarán alapította a diósgyőri kohászat három érdek-képviseleti szervezetének vezetője és a Mátraholding Rt. Utóbbi annak a DAM Steel Rt.-nek a felszámolója, amelynek tulajdonosa az olasz Cogne-csoport volt, ezen vállalat az elmúlt év első negyedévében adta fel a küzdelmet Diósgyőrön. A főleg rozsdamentes acélt, illetve acélipari termékeket gyártó olasz cég elsősorban azért távozott kényszerűen Diósgyőrből, mert a többszöri lépéssel 7 milliárd forintos tőkéjűvé emelt cége rövid idő alatt ugyanennyi veszteséget halmozott fel, és a felszámolást nem tudta elkerülni.
A BNA-nak tavaly a munkaügyi tárca 1,15 milliárd forintot adott azért, hogy ebből a pénzből hat hónapig biztosítsa a dolgozók fizetését, ugyanakkor alkalmazásukat legalább 3 évig garantálja. Miután ez most már lehetetlen, a minisztérium is beáll a pénzükre várók sorába.
