Mégsem veszi meg a Vértesi Erőmű (Vért) Rt.-t a Kapolyi László MSZP-s országgyűlési képviselő nevével fémjelzett Vértes Energia Befektetési és Fejlesztő (VEBF) Kft. A társaság erről levélben értesítette az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt.-t, amely tegnapi igazgatósági ülésén tudomásul vette a döntést - derül ki az ÁPV közleményéből. (A november 7-én megkötött privatizációs szerződés szerint erre lehetősége volt a VEBF-nek, amely így következmények nélkül mondhatta fel a megállapodást.) A cég a szerződés felbontását az idén januártól bevezetett környezetterhelési díjnak a Vért gazdálkodására gyakorolt hatásával indokolta, amely információnk szerint az erőműtársaság esetében milliárdos nagyságrendű többletkiadást jelent. Közleménye szerint az ÁPV a Vért legnagyobb tulajdonosával, az MVM Rt.-vel együttműködve folytatni kívánja az Oroszlányban már megkezdett retrofit beruházást, s mindent megtesznek, hogy biztosítsák a vállalat hosszú távú működésének feltételeit. A VEBF egyébként hárommilliárd forintot fizetett volna a Vértesi Erőmű többségi részvénypakettjéért. A társaság a privatizációs szerződésben vállalta a füstgáz-kéntelenítő beruházás befejezését és a márkushegyi szénvagyonra alapozva az erőmű 2014-ig történő üzemeltetését. (Az erőmű korszerűsítése után a tatabányai önkormányzat egy elvi megállapodás értelmében 2020-ig vásárolhat hőt a Vérttől.) A befektető emellett ajánlatot tett arra is, hogy Bánhidára 270 megawatt összteljesítményű kombinált ciklusú gázturbinát telepít.
