A Herendi Porcelánmanufaktúra Rt. igazgatósága tegnap a dolgozók tiltakozása nyomán visszahelyezte állásába a néhány órával korábban felmentett Polányi Sándor vezérigazgatót - mondta lapunknak a döntést követően Palkovics Imre, a cég igazgatóságának tagja. A vezérigazgatói posztot tavaly november 17-től betöltő, korábban a magyar Vivendinél ugyancsak első számú vezetőként tevékenykedő Polányit - a hivatalos indoklás szerint - azért kívánták meneszteni, mert nem működött együtt az igazgatósággal, a dolgozóknak pedig felelőtlen ígéreteket tett. A döntés mögött valójában a Herendi folyamatosan romló teljesítménye, az elodázott, illetve megalapozatlan döntések állnak - tette hozzá Palkovics.
Bár az igazgatóság tagja nem kívánt nyilvánosságra hozni számszerű adatokat az elmúlt évről, azt elmondta, hogy a cég árbevétele és nyeresége is tovább csökkent 2003-ban, jóllehet a társaság már 2002-ben is nehéz évet zárt. (Tavalyelőtt 9 milliárd forint bruttó forgalom mellett 260 millió lett az adózás előtti nyereség.) A termékeivel közel 60 országban jelen lévő, 1670 dolgozót foglalkoztató cég eredménycsökkenését döntően a világpiaci recesszióval, a forint folyamatos erősödésével, valamint a meglévő kapacitások kihasználatlanságával indokolták a tavalyi közgyűlésen, s úgy vélték, hogy a társaság átszervezése, valamint a kapacitások és a dolgozói létszám rendelésállományhoz való igazítása elkerülhetetlen. Ennek dacára szinte semmilyen érdemi intézkedés nem történt, jóllehet egyes üzemrészeknek már nincs munkájuk.
Palkovics szerint nem kizárt, hogy a megtévesztett dolgozók tegnap az egyik utolsó lehetőséget szalasztották el a 75 százalékban az őket tömörítő MRP-szervezet, 25 százalékban pedig az ÁPV Rt. tulajdonában lévő, kritikus pénzügyi helyzetbe került cég megmentésére. Az igazgatósági tag hozzátette, a Herendi következő közgyűlésének napirendjén valószínűleg az igazgatósági tagok visszahívása is szerepel majd.
