BUX 139975.07 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Giga biogázerőmű Pálhalmán

Európa egyik legnagyobb biogázerőművét építheti fel a Fejér megyei Pálhalmán az Agrospeciál Kft. A szén-doxid-kvótát az osztrák kormány vásárolja meg a jelenleg elsősorban mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó cégtől.

2004. február 4. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Évente 11 gigawattóra villamos energiát termel majd az a biogázerőmű, amelyet a Fejér megyei Pálhalmán épít fel a dunaújvárosi székhelyű, állami tulajdonban lévő Agrospeciál Kft. - erősítette meg lapunk információit Kovács Tamás, a vállalat ügyvezető igazgatója. A jelenleg döntően mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó, több mint 5 ezer hektáron gazdálkodó cég vezetője elmondta: az 1,2-1,3 milliárd forintos beruházás a szükséges engedélyek beszerzését követően az ősszel kezdődik, s 2005 júniusától már áramot termel a kontinens egyik legnagyobb biogázerőműve. A beruházás azt követően indulhat el, hogy döntés született arról: az Agrospeciál - egyelőre egyetlen magyar cégként - bekapcsolódhat Ausztria karbonvásárlási programjába. A kiotói egyezményt aláíró országok ugyanis vállalták, hogy folyamatosan csökkentik szén-dioxid-kibocsátásukat. Magyarországnak erre nincs szüksége, mert a kibocsátás mértéke a megengedett határérték alatt van, Ausztriában viszont meghaladja azt, s ezért kénytelenek kvótát vásárolni.
Az Agrospeciál éves kibocsátása 30-40 ezer tonna kibocsátási egység közé tehető, amelyet reményeik szerint tonnánkénti 5-10 eurós áron értékesíthetnek 2008-2012 között az osztrákoknak, emellett a 2005-2008 közötti időszakban is árulják majd kibocsátási egységeiket. Kovács közölte, immár a beruházás finanszírozásának részletei is tisztázódtak. Az osztrák kormány, illetve az ottani szakminisztérium a Magyarországtól megvásárolt kvóta ellenértékének nagyobb részét még a beruházás megkezdése előtt átutalja, illetve a létesítményt tervező és kivitelező ugyancsak osztrák cég tőkével is beszáll a megvalósításba. Az itt megtermelt áram egy 5-6 ezer lakosú település éves energiaigényét képes kielégíteni, s mintegy ötszöröse a cég jelenlegi szükségletének - tette hozzá Kovács. A villamos energiát a helyi szolgáltatónak értékesítik, a hulladék hőt pedig az Agrospeciál hasznosítja. Ezt a programot részletesen még nem dolgozták ki, de várhatóan nagy kapacitású mosodájuk, valamint állattartó telepeik energiaellátását oldják meg vele, de nem kizárt, hogy - középtávú program keretében - hűtőházat építenek, sőt egy kertészetet is üzemeltetnek majd.
Az évente átlagosan mintegy kétmilliárd forint nettó árbevételt elérő Agrospeciál állattartó telepein egyébként évente 25 ezer tonna szerves anyag keletkezik, amelynek jelentős részét az uniós csatlakozást követően a szigorú környezetvédelmi előírások miatt a földeken már nem tudják hasznosítani. Mindemellett állathigiéniai problémákat is meg kell oldaniuk, különben nem kapnak uniós támogatást. Az új biogázüzem a növénytermesztési, valamint vágóhídi hulladékoktól az elhullott állatokon át a térség négy biológiai szennyvíztisztítójának melléktermékeiig sok mindent hasznosíthat. A folyamatos üzemmódban működő erőmű a biogáz elégetésével termel villamos energiát - tette hozzá az ügyvezető.

Horniák Balázs
Horniák Balázs

Ez is érdekelhet