Végleges döntés született arról, hogy elköltözik a belvárosból a közelmúltban alakult, öt céget tömörítő Pécsi Bőrgyártó Konzorcium - erősítette meg lapunk információit Kamu János, a Pécsi Bőrgyár Rt. vezérigazgatója. Hozzátette, hogy a döntést azért hozták, mert a pécsi önkormányzat közelmúltban elfogadott átfogó településfejlesztési terve szerint a belváros közvetlen közelében lévő elavult, több mint százéves telephelyen meg kell szüntetni a bőrgyártást. Az ingatlanjainak jelentős részét már jó ideje bérbe adó cég mindettől függetlenül már korábban tervbe vette egy új telephely létrehozását. Erre többek között az új, korszerű technológiák kialakítása, a hatékonyság növelése, az energiafelhasználás csökkentése, a környezetvédelmi előírások teljesítése, valamint az ezzel összefüggő európai uniós források elnyerése érdekében is szüksége van a „bőrgyártó centrumnak”.
Kamu János elmondta, hogy a program előkészítése megkezdődött, azt azonban egyelőre nem tudni, hogy mikorra fejeződhet be, hiszen például a technológiai követelmények vagy a szigorú környezetvédelmi előírások miatt rendkívül alapos munkára van szükség. Az ütemterv várhatóan két hónapon belül készül el. A vezérigazgató megerősítette azt, hogy a lehetséges új helyszínek között az évek óta felszámolás alatt lévő Simontornyai Bőrgyár Rt. még eladatlan ingatlanjai is szerepelnek. (A Simontornyai Bőrgyár Rt. felszámolását épp a környezetvédelmi károk, valamint a megfelelő kapacitású szennyvízkezelő rendszer hiánya miatt nem tudta még mindig befejezni az a Vectigalis Rt., amely évekkel ezelőtt - egy felszámolási eljárást követően - sikeresen reorganizálta a Pécsi Bőrgyárat.) A döntésnél nyomós érv lesz, hogy hol áll rendelkezésre megfelelő számú, szakképzett munkaerő. Kérdés az is, hogy mennyibe kerül majd az új ingatlan, illetve a gyártás áttelepítése, amelyet a konzorcium tagjai - többek között egy spanyol tulajdonban lévő bőrgyártó cég - közösen finanszíroznak majd.
